Top 36 Praca W Holandii Dla Matki Z Dzieckiem 8643 Votes This Answer

You are looking for information, articles, knowledge about the topic nail salons open on sunday near me praca w holandii dla matki z dzieckiem on Google, you do not find the information you need! Here are the best content compiled and compiled by the https://toplist.guardianseattle.com team, along with other related topics such as: praca w holandii dla matki z dzieckiem Praca w Holandii dla rodzin, Życie w Holandii z dzieckiem, Polskie szkoły w Holandii, Holandia urodzenie dziecka, Opiekunka do dziecka za granicą bez języka, Przeprowadzka do Holandii szkoły, Holandia dla dzieci

Table of Contents

Jak traktuje się polskie dzieci w Holandii?

Polskie dzieci mieszkające w Holandii też są dwujęzyczne, tak samo jak ich anglojęzyczni rówieśnicy. I czerpią te same korzyści wynikające ze znajomości drugiego języka. Może to dlatego, że o ile Holendrzy znają angielski, niemiecki, i często francuski, polski brzmi dla nich nieco egzotycznie.

Ile zarabia niania w Holandii?

Wśród wybranych europejskich krajów holenderscy rodzice płacą opiekunkom do dzieci najmniej. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez Oudermatch.nl. Dla porównania w Holandii stawka godzinowa niani wynosi przeciętnie 5,76 euro, podczas gdy w Danii jest to 10,50 euro, w Norwegii 9,10 euro, a we Włoszech 7,21euro.

Jak Holendrzy wychowują dzieci?

Holendrzy wychowują swoje dzieci z dużą otwartością. W domach rozmawia się z dziećmi praktycznie o wszystkim. Seks, dojrzewanie czy homoseksualizm nie są tabu — o tym można porozmawiać z rodzicami. Dużą uwagę zwraca się również na rodzinne spożywanie posiłków, a także regularny harmonogram dnia i pory spania.

Ile kosztuje opiekunka w Holandii?

Do tej pory spotkalam sie z cala gama stawek za godzine- od 4 euro ( Haga, rodzina z trojgiem dzieci, blizniaki 2 lata, 3 lata)po 12 euro ( 1 dziecko, Utecht). Sprawdzalam to an internecie- zalezy to od ilosci dzieci i godzin w jakich sie pracuje. Tzn 1 dziecko 7 euro, 2 dzieci 8 euro, 3 dzieci 9 euro.

Czy w Holandii zabierają dzieci?

Odbieranie dzieci rodakom zdarza się coraz częściej, nie tylko w Holandii, podobnie jest w wielu innych krajach zachodniej Europy do których w ostatnich latach licznie wyemigrowali Polacy. „To przechodzi wszelkie pojęcie. Dziecko trafia do rodziny, która nie zna języka polskiego, nie może się wypowiedzieć.

Ile dostaje samotna matka w Holandii?

Dla pary, której został przyznany ten zasiłek, jego wysokość to 100% wysokości płacy minimalnej. W przypadku osoby żyjącej samotnie to 70%. Jeśli zaś jesteś samotnym rodzicem, również możesz oczekiwać zasiłku w wysokości 70% minimalnej wypłaty, jak i dodatkowych pieniędzy na dziecko.

W jakim wieku dziecko może zostać samo w domu w Holandii?

Dzieci do lat 12 nie powinny przebywać same w domu, dlatego dla pociech pracujących rodziców przewidziano opiekę pozaszkolną (BSO, buitenschoolse opvang).

Co to jest BSO w Holandii?

Numer identyfikacyjny (burgerservicenummer – BSN ) to unikalny numer nadawany każdemu, kto ma do czynienia z holenderskimi urzędami. Osoby przybywające do Holandii, aby tu mieszkać i pracować, mogą otrzymać numer BSN. W tym celu trzeba zameldować się w gminie zamieszkania.

Ile kosztuje przedszkole w Holandii?

€ 6,84 za godzinę – żłobek – dzieci od 0 do 4 roku życia (Kindercentrum); € 6,38 za godzinę – świetlica; € 5,48 za godzinę – żłobek – dzieci od 0 do 4 roku życia(Gastouderopvang).

Czy warto przeprowadzić się do Holandii?

Bliskość tego państwa i bardzo dobre warunki życia powodują, że chętnych na zamieszkanie w kraju tulipanów nie brakuje. W Holandii można bardzo łatwo znaleźć pracę i mieszkanie, a to dodatkowe atuty przemawiające za wyjazdem.

Czy w Holandii są polskie szkoły?

Szkoła Polska znajduje się przy: Ferdinand Bolstraat 1, 6445 EE Brunssum, Holandia, budynek AFNORTH International School.

Jaki jest socjal w Holandii?

Holandia zwiększa zasiłek na dzieci w 2022 roku i wynosić on będzie w okresie od 01.01.2022 r. odpowiednio: 230,69 euro kwartalnie na dzieci do lat 5; 280,13 euro kwartalnie na dzieci w wieku od 6 do 11 lat; 329,56 euro kwartalnie na dzieci w wieku od 12 lat do ukończenia 18 roku życia.

Od jakiego wieku przedszkole w Holandii?

KIEDY MOGĘ ZAPISAĆ DZIECKO DO ŻŁOBKA I PRZEDSZKOLA? Już od 6 tygodnia życia dziecka pracujący rodzice mogą je zapisać do żłobka (kinderdagverblijf). Taka opieka jest płatna, możesz jednak starać się o przyznanie dodatku. Koszty opieki w żłobku zależą m.in.

Ile wynosi zasiłek socjalny w Holandii?

Wysokość świadczenia zależy od wieku dziecka – do 5 roku życia świadczenie może wynosić nawet 219,97 euro na kwartał. Następnie do 11 roku życia zasiłek wzrasta i może wynieść do 267,10 euro, a do 17 roku życia możesz otrzymać 314,24 euro na kwartał.

Czy w Holandii są polskie szkoły?

Szkoła Polska znajduje się przy: Ferdinand Bolstraat 1, 6445 EE Brunssum, Holandia, budynek AFNORTH International School.

Ile kosztuje żłobek w Holandii?

Żłobki zapewniają zwykle program edukacyjny, mający na celu wspomaganie rozwoju dziecka, zarówno ruchowego, jak i intelektualnego oraz społecznego. W wielu żłobkach rodzice muszą jednak przynosić własne posiłki dla dziecka. Pobyt jest odpłatny. Aktualnie ceny kształtują się w okolicy 8 euro za godzinę.

Co trzeba zrobić żeby zamieszkac w Holandii?

Zameldować można się jako rezydent albo jako mieszkaniec czasowy. W przypadku wyjazdu na określony czas meldujemy się jako mieszkaniec czasowy. Przy przeprowadzce na stałe trzeba się zameldować jako rezydent. Do zameldowania potrzebny jest dowód osobisty oraz umowa najmu mieszkania lub domu.


Emigracja do Holandii z dzieckiem
Emigracja do Holandii z dzieckiem


Czy warto wychowywać dzieci w Holandii? | Praca w Holandii oferty – Gliwice – Holland Contracting

 • Article author: www.hollandcontracting.pl
 • Reviews from users: 18230 ⭐ Ratings
 • Top rated: 3.5 ⭐
 • Lowest rated: 1 ⭐
 • Summary of article content: Articles about Czy warto wychowywać dzieci w Holandii? | Praca w Holandii oferty – Gliwice – Holland Contracting Wychowanie po holendersku. Holenderscy rodzice nie trzymają swoich dzieci pod kloszem, gdyż uważają, że dziecko wychowywane jest dla świata i … …
 • Most searched keywords: Whether you are looking for Czy warto wychowywać dzieci w Holandii? | Praca w Holandii oferty – Gliwice – Holland Contracting Wychowanie po holendersku. Holenderscy rodzice nie trzymają swoich dzieci pod kloszem, gdyż uważają, że dziecko wychowywane jest dla świata i … Agencja HollandContracting przygotowała dla Państwa oferty pracy w Holandii, które obejmują głównie sektor agrarny – rolnictwo i ogrodnictwo. Jesteśmy liderem na rynku, zapraszamy do kontaktu. Praca w Holandii oferty – Gliwice – Holland Contracting.
 • Table of Contents:

Najszczęśliwsze dzieci żyją w Holandii

Wychowanie po holendersku

Wychowanie przedszkolne w Holandii

System szkolnictwa w Holandii

Szkoła przyjazna uczniom

Rodzina jest najważniejsza

Klucz do sukcesu

Czy warto wychowywać dzieci w Holandii? | Praca w Holandii oferty - Gliwice - Holland Contracting
Czy warto wychowywać dzieci w Holandii? | Praca w Holandii oferty – Gliwice – Holland Contracting

Read More

Macierzyństwo i opieka nad dzieckiem w Holandii

 • Article author: www.wiatrak.nl
 • Reviews from users: 27472 ⭐ Ratings
 • Top rated: 4.6 ⭐
 • Lowest rated: 1 ⭐
 • Summary of article content: Articles about Macierzyństwo i opieka nad dzieckiem w Holandii Szwedzki model państwowej opieki nad matką i dziećmi oznaczać by musiał zwiększenie pracy zawodowej kobiet – na co jak na razie kobiety ochoty … …
 • Most searched keywords: Whether you are looking for Macierzyństwo i opieka nad dzieckiem w Holandii Szwedzki model państwowej opieki nad matką i dziećmi oznaczać by musiał zwiększenie pracy zawodowej kobiet – na co jak na razie kobiety ochoty … Gdy w sąsiednich krajach Holandii dzieci siedzą w przedszkolu pięć dni w tygodniu to dla większości holenderskich matek jest to nadal koszmar nie do zaakceptowania. Statystyczna Holenderka pracuje 26 godzin tygodniowo, matka jeszcze parę godzin mniej.
 • Table of Contents:
See also  Top 32 Umowa Kupna Sprzedaży Niemiecko Polska 29867 Good Rating This Answer

Hoofdnavigatie

Gdy holenderskie kobiety poszły do pracy

Model szwedzki w Holandii

Dodaj komentarz

Footer-menu

Macierzyństwo i opieka nad dzieckiem w Holandii
Macierzyństwo i opieka nad dzieckiem w Holandii

Read More

Praca Jako opiekunka do dziecka Holandia, oferty pracy – pl.jooble.org

 • Article author: pl.jooble.org
 • Reviews from users: 21169 ⭐ Ratings
 • Top rated: 3.8 ⭐
 • Lowest rated: 1 ⭐
 • Summary of article content: Articles about Praca Jako opiekunka do dziecka Holandia, oferty pracy – pl.jooble.org Praca: Jako opiekunka do dziecka Holandia. 150.000+ aktualnych ofert pracy. Pełny etat, praca tymczasowa, niepełny etat. Konkurencyjne wynagrodzenie. …
 • Most searched keywords: Whether you are looking for Praca Jako opiekunka do dziecka Holandia, oferty pracy – pl.jooble.org Praca: Jako opiekunka do dziecka Holandia. 150.000+ aktualnych ofert pracy. Pełny etat, praca tymczasowa, niepełny etat. Konkurencyjne wynagrodzenie. Praca Jako opiekunka do dziecka Holandia, oferty pracy Jako opiekunka do dziecka Holandia, praca, oferty pracyPraca: Jako opiekunka do dziecka Holandia. 150.000+ aktualnych ofert pracy. Pełny etat, praca tymczasowa, niepełny etat. Konkurencyjne wynagrodzenie. Informacja o pracodawcach. Szybko & bezpłatnie. Zacznij nową karierę już teraz!
 • Table of Contents:

Opiekunka OsóbStarszych – Niemcy

Praca od zarazOpiekunka do kobietyz zamieszkaniem

Opiekunka z komunikatywnym jniemieckim do leżącego Pana

Praca dla opiekunki w DUIVEN region Gelderland

Praca dla opiekunki ARNHEM region Gelderland

Praca dla opiekunki do Pani 42 lata Niemcy · Huzenbach

Praca dla opiekunki REEK koło Oss Holandia OD ZARAZ język ANGIELSKI NIDERLANDZKI NIEMIECKI

hydraulik

Pani sprzątająca

Hydraulik do Holandii

Monter szaf sterowniczych

Monter rurociągów Ślusarz rurociągów dobre zarobki darmowe mieszkanie sprawdzona firma na granicy

Praca Jako opiekunka do dziecka Holandia, oferty pracy - pl.jooble.org
Praca Jako opiekunka do dziecka Holandia, oferty pracy – pl.jooble.org

Read More

Holandia – Dam pracę – Holandia – Opiekunka do dzieci, Zawód – Branża – Praca za granicą – Najnowsze oferty pracy za granicą

 • Article author: opiekunka-do-dzieci.epracazagranica.pl
 • Reviews from users: 43874 ⭐ Ratings
 • Top rated: 3.7 ⭐
 • Lowest rated: 1 ⭐
 • Summary of article content: Articles about Holandia – Dam pracę – Holandia – Opiekunka do dzieci, Zawód – Branża – Praca za granicą – Najnowsze oferty pracy za granicą Opiekunka do dzieci. Opiekunka dla dziecka Veghel Szukam opiekunki dla syna 3 latka. Praca na długi … …
 • Most searched keywords: Whether you are looking for Holandia – Dam pracę – Holandia – Opiekunka do dzieci, Zawód – Branża – Praca za granicą – Najnowsze oferty pracy za granicą Opiekunka do dzieci. Opiekunka dla dziecka Veghel Szukam opiekunki dla syna 3 latka. Praca na długi … Najnowsze oferty Pracy za Granicą i ogłoszenia Dam pracę, Szukam pracy na rok 2022. Pomagamy znaleźć upragnioną pracę i doskonałego pracownika. W naszym serwisie znajdziesz codziennie najnowsze oferty pracy, nadane przez wiarygodne firmy. Sprawdź i dowiedz się czy czeka na Ciebie atrakcyjna i dobrze płatna praca za granicą. oferty pracy za granicą, praca za granicą, Oferty pracy na produkcji za granicą 2022, biura pośrednictwa pracy za granicą, praca w niemczech, Sezonowa praca za granicą, produkcja, praca produkcja, norwegia, holandia, niemcy, dania, oferty pracy, ogłoszenia, 2022
 • Table of Contents:

Holandia – Dam pracę

Opiekunka do dzieci

Holandia - Dam pracę - Holandia - Opiekunka do dzieci, Zawód - Branża - Praca za granicą - Najnowsze oferty pracy za granicą
Holandia – Dam pracę – Holandia – Opiekunka do dzieci, Zawód – Branża – Praca za granicą – Najnowsze oferty pracy za granicą

Read More

403 Forbidden

 • Article author: mamopracuj.pl
 • Reviews from users: 12722 ⭐ Ratings
 • Top rated: 4.9 ⭐
 • Lowest rated: 1 ⭐
 • Summary of article content: Articles about 403 Forbidden
  Był pierwszym polskim dzieckiem w szkole. Dwójka Twoich młodszych dzieci urodziła się już na emigracji. Jak wygląda opieka prenatalna w Holandii … …
 • Most searched keywords: Whether you are looking for 403 Forbidden
  Był pierwszym polskim dzieckiem w szkole. Dwójka Twoich młodszych dzieci urodziła się już na emigracji. Jak wygląda opieka prenatalna w Holandii …
 • Table of Contents:
 403 Forbidden
403 Forbidden

Read More

pierwsze rady po przeprowadzce do holandii – Forum rodzicow w Holandii – Forum dyskusyjne | Gazeta.pl

 • Article author: forum.gazeta.pl
 • Reviews from users: 35618 ⭐ Ratings
 • Top rated: 4.4 ⭐
 • Lowest rated: 1 ⭐
 • Summary of article content: Articles about pierwsze rady po przeprowadzce do holandii – Forum rodzicow w Holandii – Forum dyskusyjne | Gazeta.pl pytam tu raczej o dziecko mam 5 letniego syna i jestem samotna matka zamierzam rozpocząć prace w holandii ( z moim partnerem ale dla państwa nadal jestem …
 • Most searched keywords: Whether you are looking for pierwsze rady po przeprowadzce do holandii – Forum rodzicow w Holandii – Forum dyskusyjne | Gazeta.pl pytam tu raczej o dziecko mam 5 letniego syna i jestem samotna matka zamierzam rozpocząć prace w holandii ( z moim partnerem ale dla państwa nadal jestem pytam tu raczej o dziecko mam 5 letniego syna i jestem samotna matka zamierzam rozpocząć prace w holandii ( z moim partnerem ale dla państwa nadal jestem samotna matka) i interesuje mnie wszytko dotyczące dzieci przedszkola,
 • Table of Contents:

Najnowsze z forum Forum rodzicow w Holandii

Zaloguj się

pierwsze rady po przeprowadzce do holandii - Forum rodzicow w Holandii - Forum dyskusyjne | Gazeta.pl
pierwsze rady po przeprowadzce do holandii – Forum rodzicow w Holandii – Forum dyskusyjne | Gazeta.pl

Read More

Praca i pobyt w Holandii – Polska w Holandii – Portal Gov.pl

 • Article author: www.gov.pl
 • Reviews from users: 33269 ⭐ Ratings
 • Top rated: 3.3 ⭐
 • Lowest rated: 1 ⭐
 • Summary of article content: Articles about Praca i pobyt w Holandii – Polska w Holandii – Portal Gov.pl Prawo do swobodnego przemieszczania się i pobytu w Holandii (do 4 … W przypadku, kiedy chcemy zameldować na pobyt tymczasowy niepełnoletnie dziecko, … …
 • Most searched keywords: Whether you are looking for Praca i pobyt w Holandii – Polska w Holandii – Portal Gov.pl Prawo do swobodnego przemieszczania się i pobytu w Holandii (do 4 … W przypadku, kiedy chcemy zameldować na pobyt tymczasowy niepełnoletnie dziecko, …
 • Table of Contents:

Praca i pobyt w Holandii

stopka govpl

Praca i pobyt w Holandii - Polska w Holandii - Portal Gov.pl
Praca i pobyt w Holandii – Polska w Holandii – Portal Gov.pl

Read More

Holandia: Rodzicu! Mów do dziecka po polsku [Opinia] – Polonia.nl

 • Article author: polonia.nl
 • Reviews from users: 41852 ⭐ Ratings
 • Top rated: 3.9 ⭐
 • Lowest rated: 1 ⭐
 • Summary of article content: Articles about Holandia: Rodzicu! Mów do dziecka po polsku [Opinia] – Polonia.nl Updating …
 • Most searched keywords: Whether you are looking for Holandia: Rodzicu! Mów do dziecka po polsku [Opinia] – Polonia.nl Updating Problemy polskich uczniów to niekończący się temat. Holenderscy nauczyciele liczą na współpracę polskich rodziców. Bo jak można nauczyć dziecko niderlandzkiego, jeśli rodzice mówią tylko po polsku, a w domu jest tylko polska telewizja? Olga Mecking, matka trojga dzieci uważa, że jest to do pogodzenia. Co więcej radzi: rodzicu, mów do dziecka po polsku!
 • Table of Contents:
Holandia: Rodzicu! Mów do dziecka po polsku [Opinia] - Polonia.nl
Holandia: Rodzicu! Mów do dziecka po polsku [Opinia] – Polonia.nl

Read More

Nianie w Holandii zarabiają najmniej

 • Article author: www.fakty.nl
 • Reviews from users: 24831 ⭐ Ratings
 • Top rated: 4.9 ⭐
 • Lowest rated: 1 ⭐
 • Summary of article content: Articles about Nianie w Holandii zarabiają najmniej Updating …
 • Most searched keywords: Whether you are looking for Nianie w Holandii zarabiają najmniej Updating holandia, praca w holandii, podatki w holanii, życie w holandii, ciekawostki holandii, niedziela, niedziela.nl, polacy w holandii, poradnik, portal, forum, przewozy Holandia, przewozy, praca holandia, praca w holandii, oferty pracy w holandii, praca w holandi, oferty pracy holandia, holandia, zasilki w Holandii, praca, praca w holandii oferty, oferty pracy w holandi, praca holandia oferty, holandia oferty pracy, polacy w holandii, wiadomość holandia, plotki holandii, blog, blog holandia, Strona dla Polonii w Holandii, najważniejsze informacje z prasy holenderskiej, poradnik emigranta, oferty pracy, ciekawe miejsca i wydarzenia w Holandii. Strona poświęcona pracy i życiu w Holandii, Polacy w Holandii, portal w Holandii/Webportaal van de Poolse Gemeenschap in Nederland
 • Table of Contents:

Nianie w Holandii zarabiają najmniej

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii

Nianie w Holandii zarabiają najmniej
Nianie w Holandii zarabiają najmniej

Read More

Czy warto wychowywać dzieci w Holandii? | Praca w Holandii oferty – Gliwice – Holland Contracting

 • Article author: www.hollandcontracting.pl
 • Reviews from users: 21739 ⭐ Ratings
 • Top rated: 3.3 ⭐
 • Lowest rated: 1 ⭐
 • Summary of article content: Articles about Czy warto wychowywać dzieci w Holandii? | Praca w Holandii oferty – Gliwice – Holland Contracting Updating …
 • Most searched keywords: Whether you are looking for Czy warto wychowywać dzieci w Holandii? | Praca w Holandii oferty – Gliwice – Holland Contracting Updating Agencja HollandContracting przygotowała dla Państwa oferty pracy w Holandii, które obejmują głównie sektor agrarny – rolnictwo i ogrodnictwo. Jesteśmy liderem na rynku, zapraszamy do kontaktu. Praca w Holandii oferty – Gliwice – Holland Contracting.
 • Table of Contents:

Najszczęśliwsze dzieci żyją w Holandii

Wychowanie po holendersku

Wychowanie przedszkolne w Holandii

System szkolnictwa w Holandii

Szkoła przyjazna uczniom

Rodzina jest najważniejsza

Klucz do sukcesu

Czy warto wychowywać dzieci w Holandii? | Praca w Holandii oferty - Gliwice - Holland Contracting
Czy warto wychowywać dzieci w Holandii? | Praca w Holandii oferty – Gliwice – Holland Contracting

Read More

Polacy w Holandii :: Zobacz temat – ile zarabia niania?

 • Article author: www.niedziela.nl
 • Reviews from users: 48258 ⭐ Ratings
 • Top rated: 4.8 ⭐
 • Lowest rated: 1 ⭐
 • Summary of article content: Articles about Polacy w Holandii :: Zobacz temat – ile zarabia niania? Updating …
 • Most searched keywords: Whether you are looking for Polacy w Holandii :: Zobacz temat – ile zarabia niania? Updating
 • Table of Contents:
See also  Top 14 전화 영어 순위 Best 288 Answer
Polacy w Holandii :: Zobacz temat - ile zarabia niania?
Polacy w Holandii :: Zobacz temat – ile zarabia niania?

Read More

Opiekunka dziecięca | Praca w Holandii od zaraz oferty 2022

 • Article author: praca-holandia24.pl
 • Reviews from users: 24300 ⭐ Ratings
 • Top rated: 3.9 ⭐
 • Lowest rated: 1 ⭐
 • Summary of article content: Articles about Opiekunka dziecięca | Praca w Holandii od zaraz oferty 2022 Prywatne ogłoszenie dotyczące podjęcia pracy w Holandii jako niania przy opiece nad dzieckiem w Amsterdamie. Zatrudnienie możliwe bez znajomości języka … …
 • Most searched keywords: Whether you are looking for Opiekunka dziecięca | Praca w Holandii od zaraz oferty 2022 Prywatne ogłoszenie dotyczące podjęcia pracy w Holandii jako niania przy opiece nad dzieckiem w Amsterdamie. Zatrudnienie możliwe bez znajomości języka …
 • Table of Contents:

Najnowsze komentarze

Najlepsze oferty pracy 2022

Tagi ogłoszeń w Holandii

Popularne ogłoszenia dzisiaj

Opiekunka dziecięca | Praca w Holandii od zaraz oferty 2022
Opiekunka dziecięca | Praca w Holandii od zaraz oferty 2022

Read More

Holandia: twoje dziecko zachorowało. Jak sobie poradzić z pracodawcą?

 • Article author: polonia.nl
 • Reviews from users: 34724 ⭐ Ratings
 • Top rated: 3.2 ⭐
 • Lowest rated: 1 ⭐
 • Summary of article content: Articles about Holandia: twoje dziecko zachorowało. Jak sobie poradzić z pracodawcą? A ty w pracy lub właśnie szykujesz się do pracy. … nie tylko dziecko, ale także np. żonę, męża, ojca, matkę, siostrę, brata, dziadków itd. …
 • Most searched keywords: Whether you are looking for Holandia: twoje dziecko zachorowało. Jak sobie poradzić z pracodawcą? A ty w pracy lub właśnie szykujesz się do pracy. … nie tylko dziecko, ale także np. żonę, męża, ojca, matkę, siostrę, brata, dziadków itd. Rodzice znają taką sytuację – wczoraj wszystko było w porządku, a dzisiaj dziecko z gorączką. A ty szykujesz się do pracy. Co robić w takich przypadkach?
 • Table of Contents:
Holandia: twoje dziecko zachorowało. Jak sobie poradzić z pracodawcą?
Holandia: twoje dziecko zachorowało. Jak sobie poradzić z pracodawcą?

Read More


See more articles in the same category here: toplist.guardianseattle.com/blog.

Czy warto wychowywać dzieci w Holandii?

Czy warto wychowywać dzieci w Holandii?

Wiele osób pracujących w Holandii decyduje się na ściągnięcie członków swojej rodziny do siebie, gdyż to właśnie z nowym krajem zamieszkania wiążą swoją przyszłość. Ale czy warto wychowywać dzieci w Holandii? Zanim podejmiemy tak ważną życiową decyzję, powinniśmy zapoznać się z holenderskim systemem edukacji oraz tamtejszym podejściem do wychowywania dzieci.

Najszczęśliwsze dzieci żyją w Holandii

Od 20 lat międzynarodowe organizacje takie jak UNICEF przeprowadzają badania, w których mierzą jakość życia dzieci z różnych zakątków świata. Ostatni raport UNICEF-u z września 2020 roku zawiera analizę danych z 41 krajów o wysokich dochodach, szeregując państwa według kryteriów: samopoczucie psychiczne dzieci, ich zdrowie fizyczne oraz rozwój umiejętności akademickich i społecznych. Od wielu lat to właśnie holenderskie dzieci uznawane są te najszczęśliwsze na świecie. Wynika to z holenderskiego modelu wychowania opartego na wolności i poszanowaniu drugiego człowieka. Dzieci w Holandii obdarzane są dużym kredytem zaufania, a tym samym stają się bardziej samodzielne i zaradne. Od najmłodszych lat zachęca się je również do wyrażania własnych opinii. Dorastające młode pokolenie nie boi się nowych wyzwań, a to za sprawą umiejętnością podejmowania błyskawicznych, ale przemyślanych decyzji. Według raportu UNICEF-u na podium znalazły się również dzieci z Danii oraz Norwegii.

Wychowanie po holendersku

Holenderscy rodzice nie trzymają swoich dzieci pod kloszem, gdyż uważają, że dziecko wychowywane jest dla świata i nie zawsze będą przy nim jego opiekunowie. Dzięki temu holenderskie dzieci szybciej stają się niezależne oraz bardziej odpowiedzialne za własne czyny. Polscy rodzice, którzy bywają nadopiekuńczy, będą musieli odciąć przysłowiową pępowinę, lecz z perspektywy czasu zrozumieją, że jest to działanie dla dobra dziecka.

Holendrzy wychowują swoje dzieci z dużą otwartością. W domach rozmawia się z dziećmi praktycznie o wszystkim. Seks, dojrzewanie czy homoseksualizm nie są tabu — o tym można porozmawiać z rodzicami.

Dużą uwagę zwraca się również na rodzinne spożywanie posiłków, a także regularny harmonogram dnia i pory spania. Rutyna daję dzieciom poczucie bezpieczeństwa.

Holenderskie dzieci spędzają dużo czasu na świeżym powietrzu i od najmłodszych lat zachęca się je do jazdy na rowerze. Dzięki aktywności fizycznej, bez względu na warunki pogodowe, nabywają odporności.

Z pewnością po przeprowadzce do Holandii dostosowanie się pociechy do nowej sytuacji może być na początku ciężkie, ale w większości przypadków zmianę bardziej przeżywają rodzice, niż dzieci. Polacy, którzy wyemigrowali do Holandii i chcieliby, aby ich dziecko miało nadal kontakt z językiem polskim, mogą zapisać je do polskich szkół prowadzonych przez organizacje polonijne. Takie placówki znajdują się w dużych miastach jak Haga, Amsterdam, Breda, Rotterdam, Tilburg czy Utrecht. Listę szkół znajdziemy pod tym adresem. Należy jednak pamiętać, że nauka w polskiej szkole jest tylko uzupełnieniem edukacji i nie zastępuje holenderskiego obowiązku szkolnego.

Wychowanie przedszkolne w Holandii

Wczesna edukacja przedszkolna w Holandii (tzw. WE.) przeznaczona jest dla dzieci od 2. do 4. roku życia. Nie jest ona obowiązkowa. Przeznaczona jest dla maluchów, które przejawiają problemy rozwojowe, np. z nauką języka. Placówki te umożliwiają uzupełnienie braków językowych przed pójściem do szkoły i dzięki temu zapewniają dzieciom równy start. Dotyczy to w szczególności dzieci, dla których niderlandzki jest drugim językiem oraz tych, które przejawiają jakieś problemy z nauką. Zajęcia odbywają się w nieformalnych grupach w szkołach podstawowych lub placówkach prywatnych.

Dzieci w Holandii obowiązuje nauka szkolna od 5. do 18. roku życia. Część szkół holenderskich oferuje dzieciom edukację na poziomie odpowiednika polskiego przedszkola (Kinderopvang). Po ukończeniu 4. roku życia maluchy uczestniczą w zajęciach przygotowujących do pobierania nauki na kolejnych szczeblach edukacji.

System szkolnictwa w Holandii

System oświaty w Holandii nieco się różni od polskiego. Szkoła podstawowa w Niderlandach, czyli ISCED 1, składa się z ośmiu klas lub grup.

Nauka w podstawówce podzielona jest na następujące poziomy:

klasy najmłodsze (klasy 1 i 2) – onderbouw ;

; klasy średnie (klasy 3 – 5) – middenbouw ;

; klasy najstarsze (klasy 6 – 8) – bovenbouw.

W wieku 12 lat dzieci przystępują do testu końcowego — CITO, który określa, jakie są ich zdolności i jaka szkoła średnia jest dla nich najbardziej odpowiednia.

Szkoły ponadpodstawowe również mają kilka poziomów:

VMBO — najniższy, zawodowy (4 lata) z możliwością kontynuacji nauki w MBO — średniej szkole zawodowej, będącej ścieżką na studia w wyższych szkołach zawodowych;

— najniższy, zawodowy (4 lata) z możliwością kontynuacji nauki w — średniej szkole zawodowej, będącej ścieżką na studia w wyższych szkołach zawodowych; HAVO – średni (5 lat), przygotowujący do studiów w wyższych szkołach zawodowych;

– średni (5 lat), przygotowujący do studiów w wyższych szkołach zawodowych; VWO – ogólnokształcący (6 lat) przygotowujący do studiów uniwersyteckich.

Szkoła przyjazna uczniom

W holenderskich szkołach stawia się przede wszystkim na swobodne wyrażanie własnych myśli, które nie są tłumione przez narzucone schematy. Dzieci i młodzież nie otrzymują zbyt wiele zadań domowych, czasami są proszone o przygotowanie jakiejś prezentacji. Odpoczynek jest istotny celem osiągnięcia poczucia szczęścia i spełnienia dzieci. Nauczyciele mają nastawienie prouczniowskie – zawsze służą pomocą, a uczniowie mogą się do nich zwrócić z każdym problemem.

W szkołach praktykuje się naukę poprzez zabawę, co sprzyja lepszemu zapamiętywaniu. Podczas zajęć nauczyciele wykorzystują informatyczne pomoce naukowe, przeprowadzają quizy i prezentacje. Uczniowie na lekcjach pracują na laptopach lub tabletach. Nacisk kładziony jest na naukę analizy danych, map oraz wykresów, co procentuje w późniejszych latach.

Rodzina jest najważniejsza

Holenderskie rodziny, podobnie jak polskie, bardzo cenią wspólnie spędzony czas. Żadne kontakty społeczne nie zastąpią bowiem więzów rodzinnych. Dlatego też prawie połowa dorosłych Holendrów pracuje w niepełnym wymiarze godzin. Rodzice poświęcają co najmniej jeden dzień w tygodniu na spędzanie czasu ze swoimi pociechami. Miła atmosfera w domu bez wzajemnych pretensji jest kluczem do sukcesu.

W Holandii dba się nie tylko o dzieci, ale i o dorosłych. Tym samym nie przenoszą oni stresu z pracy do domu, co sprzyja utrzymaniu dobrej atmosfery w miejscu zamieszkania.

Klucz do sukcesu

W Holandii dzieci mogą pozostać dziećmi. Mają dużo więcej swobody niż ich rówieśnicy w innych krajach. W szkole spotykają się z mniejszą presją, spędzają więcej czasu ze swoimi rodzicami. Zachęca się je do posiadania własnego zdania, a z opiekunami mogą otwarcie porozmawiać o wszystkim. Dzięki odpowiedzialnej i rozsądnej opiece wyrastają na pewnych siebie, niezależnych ludzi. Wolność w wychowaniu dzieci w Holandii przynosi fantastyczne efekty.

Źródło: https://www.unicef.org/media/77571/file/Worlds-of-Influence-understandin…

Macierzyństwo i opieka nad dzieckiem w Holandii

Gdy w sąsiednich krajach Holandii dzieci siedzą w przedszkolu pięć dni w tygodniu to dla większości holenderskich matek jest to nadal koszmar nie do zaakceptowania. Statystyczna Holenderka pracuje 26 godzin tygodniowo, matka jeszcze parę godzin mniej.

Młode kobiety w Holandii, mimo, że i tak się już dużo zmieniło, wychowane są wciąż w tradycyjnej protestanckiej kulturze gdzie mąż zarabiał na chleb a żona wychowuje dzieci i zajmuje się domem. Mimo, że te czasy, gdy kobiety w Holandii nie pracowały, to już historia sprzed roku 1990, to jednak mało kobiet marzy o 36-godzinnym tygodniu pracy.

Młode mamusie trenują w parku. Gdy holenderskie kobiety poszły do pracy Dzisiaj już trudno o młode kobiety bez ambicji zawodowych. Niemal wszystkie pracują. Zmusiła ich do tego dwudziestoczterogodzinna gospodarka. Dzisiaj po prostu małżeństwo nie jest w stanie utrzymać wysokiego standardu z jednej pensji mężczyzny. Własny dom, dobry samochód (albo dwa) i trzy razy w roku wakacje za granicą są nie do wykonania z jednej pensji. Jednak nadal wyraźnie większa ilość Holenderek pracuje na pół etatu, w porównaniu do innych krajów Europy Zachodniej. Szczególnie gdy decydują się na dziecko. Generalnie do lat dziewięćdziesiątych dzieci wychowywały się w domu do wieku sześciu lat gdy szły do pierwszej klasy szkoły podstawowej. Przedszkola czy żłobki to zjawisko będące kiedyś marginesem w Holandii. Z badań holenderskiego biura planowania (SCP) z 2016 roku wynika, że holenderskie matki godzą się na opiekę nad dziećmi najwyżej dwa dni w tygodniu.

Jeśli już w 1985 roku Holenderka pracowała, to poświęcała na pracę tyle samo godzin jak to robi dzisiaj, w roku 2017; czyli statystycznie 25 godzin tygodniowo. Mimo zawrotnego tempa emancypacji i znacznie wyższego poziomu wykształcenia kobiet to jednak ich postrzeganie nt. wychowania dzieci niewiele się zmieniło przez 40 lat, od czasów ich babć. Gdy w krajach skandynawskich do macierzyństwa państwo dokłada na każde dziecko 25-35 tys. dolarów w postaci różnych dopłat, tak w Holandii niewiele. Urlop macierzyński i rodzicielski w Holandii wynosi 16 tygodni, włącznie z obowiązkowymi 4 tygodniami przed porodem. Tymczasem średnia europejska wynosi 65 tygodni (dane OECD). Ale to nie jest problem Holenderek które i tak wolą wychowywać dzieci same niż oddawać je pod opiekę obcym. Nie ma wielkiego społecznego nacisku aby tą sytuację zmienić. Jeszcze jeden detal. Holenderki nie kochają pracy na pełen etat. Nawet gdy dzieci nie mają.

Jak to jest być mamą w Holandii

„Tak naprawdę mam tutaj swój dom, ale nie jestem w 100% u siebie ani w Holandii ani w Polsce” – mówi Agnieszka, która 10 lat temu wyjechała z Polski i zamieszkała w Holandii. Jak jej się tam żyje i jak to jest być mamą za granicą? To jeszcze jedna historia z cyklu naszych wywiadów z mamami, których losy i doświadczenia macierzyństwa splotły się z innym krajem niż Polska.

Agnieszko od 10 lat z mężem i trójką dzieci mieszkasz w Holandii. Wiem, że wyjechałaś z najstarszym synem, gdy miał 3 lata. Dlaczego zdecydowaliście się na wyjazd z Polski i czy od razu była to decyzja, że na „na stałe”? Czy tylko na jakiś czas?

To nie była pochopna decyzja, od jakiegoś czasu nosiliśmy się z zamiarem wyjazdu, ale w planach była Irlandia ewentualnie Wielka Brytania. Życie dopisało nam jednak inny scenariusz i znaleźliśmy się w Holandii.

Wyjazd był podyktowany czysto ekonomicznymi przesłankami, oczywiście nie wiedzieliśmy, czy zostaniemy na dłużej. Wyjeżdżając, nie miałam pracy, mąż miał tylko kontrakt czasowy, ale w ciągu kilku tygodni zaczęłam nowy rozdział w swojej karierze zawodowej.

Oczywiście najtrudniej było się rozstać z synem i zostawić go pod opieką dziadków. Po kilku tygodniach wynajęliśmy mieszkanie i syn w końcu przyjechał mieszkać z nami.

Czy ciężko było się zaaklimatyzować w innym, obcym kraju?

Na początku nie jest łatwo, nie znając języka, zwyczajów, ani nikogo na ulicy, na której mieszkasz. Z czasem poznaliśmy sąsiadów, nauczycielki w szkole, nauczyliśmy się języka. Syn poszedł do szkoły i w tej chwili jest dwujęzyczny. Był pierwszym polskim dzieckiem w szkole.

Dwójka Twoich młodszych dzieci urodziła się już na emigracji. Jak wygląda opieka prenatalna w Holandii? I ta kiedy już maluszek jest na świecie? Z jakich form pomocy od strony medyczno – socjalnej w Holandii może korzystać świeżo upieczona Mama.

Opieka prenatalna jest bardzo dobra, choć oczywiście wszędzie jest jakieś pole do poprawy. Wizyty położnych w domu, jeśli Cię coś niepokoi, są na porządku dziennym.

Jak dziecko przyjdzie na świat w pakiecie ubezpieczenia jest wliczona opieka pani, która przychodzi do domu, posprząta, zważy maluszka, nakarmi, nastawi pranie, generalnie wszystko się ustala z góry, co taka pani ma robić i czym się zająć, bo wiadomo, że mama musi odpocząć i dojść do siebie.

Można korzystać z urlopu wychowawczego, który się ustala z pracodawcą. Ja dzięki temu pracuję już kolejny rok w wymiarze 4/5 etatu. Dodatkowo opieka przedszkolna i poszkolna jest dofinansowywana, dzięki temu mamom łatwiej jest wrócić do pracy.

Twój najmłodszy syn ma obecnie 2 latka. Jakie w Holandii są rozwiązania dla młodych Mam? Z jakich urlopów i jak długo można korzystać? Z jakich holenderskich rozwiązań mogłaby skorzystać polska polityka prorodzinna?

Właśnie ten urlop, o którym wspomniałam jest bardzo fajnym rozwiązaniem, bo mogę być jeden dzień ekstra z dziećmi w domu, jest udzielany do 8 roku życia dziecka, można też po prostu krócej pracować codziennie, grafik ustala się indywidualnie w porozumieniu z pracodawcą.

A czy dla ojca są jakieś urlopy po przyjściu na świat dziecka?

Ojciec ma tylko kilka dni wolnego, można też ekstra dni wybrać, jeśli pracodawca się zgodzi. Taki urlop ekstra jest bezpłatny.

Można też pracować z domu lub złożyć wniosek o urlop wychowawczy, ale jest to sprawa indywidualna, zwykle mamy z tego korzystają, co widać po przedszkolach, gdzie najmniej dzieci jest w piątki.

W jaki sposób Twój pracodawca wspiera Mamy, rodziców? Na co mogłaś liczyć po urodzeniu dzieci ze strony pracodawcy?

Jeśli chodzi o wsparcie pracodawcy, to jest ono niewielkie, akurat pracujemy oboje w logistyce. Można wykorzystać opiekę nad dzieckiem, jeśli jest chore, ale to jest krótkotrwałe rozwiązanie, nie tak jak u nas w Polsce, gdzie się dostaje L4 na dziecko.

Jak jest rozwiązana opieka dla dzieci, czyli z jakich instytucji państwowych może korzystać mama i jej dziecko i na jakich zasadach?

Tutaj Holandia może się poszczycić wieloma rozwiązaniami – przedszkola są bardzo popularne, właściwie wg naszego pojęcia to są żłobki, ale tutaj dzieci zaczynają naukę w szkole w wieku 4 lat, co jest zdecydowanie za wcześnie.

Po szkole są też specjalne instytucje, które organizują dzieciom czas. Posiłki, napoje i rozrywki, zajęcia sportowe po lekcjach. Dzieci zwykle kończą lekcje o 14 lub 15 i taksówkami jadą do swojego BSO – opieki pozaszkolnej.

Ma to oczywiście swoje plusy i minusy, dzieci nabywają umiejętności społecznych, ale mniej czasu spędzają w domu.

Mieszkasz już poza Polską 10 lat. Masz wokół siebie inne mamy? Czy jakoś się wspieracie, spotykacie?

Tak, oczywiście, wszyscy którzy tutaj przyjechali, mają pozakładane rodziny, w wielu są dzieci. Spotykamy się na weekendy, urodziny czy wspólne wyjazdy.

Można zawsze na kogoś liczyć, jak się coś stanie albo potrzebujesz porady. Sporo Polaków uczy się niderlandzkiego, odnajdują się coraz lepiej w tutejszej kulturze.

A wychowywanie dzieci? Jak bardzo metody i priorytety w wychowywaniu dzieci w Holandii odbiegają od naszych? Czy coś Cię zaskoczyło?

W Holandii panuje bardziej taki „zimny wychów”, tak się to chyba określa 🙂 Mamy nie trzęsą się tak nad dziećmi. Dzieci często widać same na placach zabaw, albo całkiem małe dzieci, jeżdżące same na rowerze w mieście.

Dzieci też wcześniej się usamodzielniają i mogą zacząć pracować, wcześniej też są w stanie wyprowadzić się na swoje, ale to też zasługa wyższej stopy życia, za średnią pensję de facto na wszystko Cię stać, może nie w wieku 18 lat, ale 22 czy więcej, to już bez problemu.

Holendrzy bardzo dużo podróżują i uczą się wielu języków, co na pewno jest plusem. Nie traktują wyjazdów tylko wyłącznie w kategoriach rozrywki, ale też jako swego rodzaju lekcje życia, otwarcie się na świat i poznawanie innych kultur.

Mamy holenderskie są bardziej beztroskie i w większym stopniu akceptują swoje dzieci, takie jakie są, nie zależy im na tym , żeby był sam „lukier” i tylko och i ach, jaki to mój Lars jest najlepszy we wszystkim.

Bardzo się tęskni za swoim krajem? Czy dzisiaj już czujesz się w Holandii jak u siebie?

Tęskni się zawsze, za rodziną, znajomymi, chociaż część z nich też się porozjeżdżała po świecie.

Tak naprawdę mam tutaj swój dom, ale nie jestem w 100% u siebie ani w Holandii ani w Polsce, jak przyjeżdżam na święta czy w odwiedziny, to takie dziwne uczucie, które trudno wyjaśnić, ale rozmawiałam z koleżanką, która wyjechała do UK może rok wcześniej, niż ja do Holandii, powiedziała, że ona ma to samo.

Dziękuję Ci za rozmowę.

Rozmawiała: Ewa Moskalik Pieper

Zdjęcie główne: Storyblocks.com; pozostałe zdjęcia: archiwum Agnieszki

So you have finished reading the praca w holandii dla matki z dzieckiem topic article, if you find this article useful, please share it. Thank you very much. See more: Praca w Holandii dla rodzin, Życie w Holandii z dzieckiem, Polskie szkoły w Holandii, Holandia urodzenie dziecka, Opiekunka do dziecka za granicą bez języka, Przeprowadzka do Holandii szkoły, Holandia dla dzieci

See also  Top 10 법원 경매 중고차 290 Most Correct Answers

Leave a Comment