Top 44 Jak Powtarzać Do Matury Z Historii 22548 People Liked This Answer

You are looking for information, articles, knowledge about the topic nail salons open on sunday near me jak powtarzać do matury z historii on Google, you do not find the information you need! Here are the best content compiled and compiled by the https://toplist.guardianseattle.com team, along with other related topics such as: jak powtarzać do matury z historii Matura z historii, Matura z historii 2022, Matura z historii 2021, Matura z historii sztuki

Table of Contents

Co powtarza się na maturze z historii?

Wlicza się w to nie tylko faktografię (od samych dat bardziej istotnym jest mniej więcej czas danego wydarzenia, często wiek lub połowa wieku), ale i znajomość postaci (ilustracje), mapy (umiejętność ich odczytywania, znajomość zachodzących zmian terytorialnych), drzewa genealogiczne (i znów powtórzę, umiejętność …

Co potrzebne na maturę z historii?

Historia rozszerzona wymaga szerokiej wiedzy na temat dziejów Polski oraz całego świata. Maturzysta powinien wiedzieć, czym jest państwo, znać terminologię historyczną oraz faktografię. Musi też umieć odpowiedzieć na pytania związane z systemami politycznymi, życiem gospodarczym oraz aktualną sytuacją państwa.

Kiedy matura z historii 2022?

Matura 2022 z historii rozpoczęła się 17 maja o godz. 9.00 i zakończyła o godz. 12.00.

See also  Top 37 독도 명예 주민증 Trust The Answer

Jakie jest najlepsze repetytorium do matury z historii?

Najlepsze repetytorium z historii

Jeśli chodzi o najlepsze książki z tej dziedziny wiedzy godna polecenia jest książka Wydawnictwa PWN- Historia, matura na 100%. Książka ta w bardzo dobry i przekrojowy sposób ukazuje dzieje świata historycznego w chronologicznej kolejności.

Czy warto zdawać maturę z historii?

Egzamin maturalny z historii nie należy do najłatwiejszych, ale jego zaliczenie otwiera szansę studiów na sporej części kierunków humanistycznych. Dobre wyniki zwiększą Wasze szanse na przyjęcie na studia oraz pozwolą spać spokojnie.

Ile punktów można zdobyć na maturze z historii?

Obecnie matura z historii może być zdawana tylko na poziomie rozszerzonym i tylko jako przedmiot dodatkowy. Egzamin ma formę pisemną. Zdający mają 180 minut na rozwiązanie całego arkusza. Za udzielenie poprawnych odpowiedzi można uzyskać maksymalnie 50 punktów.

Co zostało usunięte z matury z historii?

Następnie przeprowadzono konsultacje publiczne, które zostały częściowo uwzględnione w powstałych wymaganiach egzaminacyjnych. Z wymagań egzaminacyjnych w roku szkolnym 2020/2021 nie usunięto żadnego z ogólnych postulatów zawartych w podstawach programowych, jak również nie usunięto żadnej epoki historycznej.

Co zostalo usuniete z matury 2022 historia?

Ponieważ zespół ekspercki podjął decyzję, że wymagania mają koncentrować się na historii cywilizacji zachodniej, usunięto z wymagań egzaminacyjnych fragmenty zawarte w podstawie programowej, a mówiące o cywilizacjach Dalekiego Wschodu – Indiach i Chinach.

Co zostało usunięte z matury?

Czego nie będzie na maturze z matematyki 2022 poziom podstawowy
 • brak zadań z potęg w kontekście fizycznym, chemicznym itp.
 • brak błędu bezwzględnego i względnego przybliżenia,
 • brak równań typu ,
 • brak wyznaczania max i min f. …
 • brak wykresów funkcji ,
 • brak wykresów funkcji wykładniczych dla różnych podstaw,
 • brak f.

Ile osób pisało maturę z historii?

Spośród 268 257 maturzystów tylko 18 442 wybrało historię jako przedmiot dodatkowy, co stanowi 6,86% (rok temu 6,28, w 2019 r. 7,34%) wszystkich zdających. Dla przykładu do egzaminu z geografii przystąpiło 60 063.

Ile minut trwa Matura z historii?

Matura – czas trwania egzaminów pisemnych
Przedmioty Arkusze Czas (min)
języki obce nowożytne poziom dwujęzyczny 180
biologia chemia filozofia fizyka geografia historia historia muzyki historia sztuki język kaszubski język łaciński i kultura antyczna język łemkowski WOS poziom rozszerzony 180
informatyka poziom rozsz.* 60
150

Jaka Matura 17 maja?

17 maja 2022 (wtorek):

godz. 9.00 – historia (poziom rozszerzony), godz. 14.00 – język mniejszości narodowych (poziom podstawowy).

Czy Vademecum wystarczy do matury?

Vademecum/repetytorium możesz nabyć i używać jako podsumowanie wiedzy przed samą maturą. Zdecydowanie to nie jest dobre jako jedyne źródło materiałów do matury. No i oczywiście zbiory zadań i maturki z zeszłych lat do przerobienia to podstawa.

Jakie vademecum z historii?

Ogólnie najlepsze na rynku od zawsze były dwa, uzupełniające się repetytoria. Pierwsze to “Historia – Repetytorium dla kandydatów na studia prawnicze, historyczne, politologiczne i socjologiczne” wydawnictwa Difin (Chmaj, Sokół, Wrona), które uznawane jest za najlepsze opisowe podsumowanie historii dziejów.

See also  Top 28 소방 설비 기사 전기 필기 요점 정리 Pdf Top 70 Best Answers

Co jest lepsze vademecum czy repetytorium?

Synonimem vademecum może być podręcznik lub kompedium. Z kolei repetytorium to mini podręcznik zawierający najistotniejsze wiadomości z jakiejś dziedziny, które adresowane są do czytelnika, który pragnie powtórzyć swoje wiadomości, np. przed ważnym sprawdzianem, egzaminem maturalnym albo kolokwium.

Jak zacząć wypracowanie z historii?

Nie opisuj jednak szczegółowo problematyki – to zrobisz w rozwinięciu. To najważniejsza część Twojej pracy.

We wstępie musisz określić jasno:
 1. cel pracy (opis, analiza porównawcza itd.), który wynika z wybranego tematu;
 2. ramy czasowe i terytorialne (np. …
 3. problematykę pracy (np.

Jak napisać wypracowanie z historii na maturze?

Praca pisemna na maturze z historii nie wymaga jedynie znajomości zagadnień historycznych. Należy zwrócić uwagę także na poprawność stylistyczną, ortograficzną i interpunkcją, odpowiednią formę pracy (wstęp, rozwinięcie zakończenie) i problemowe omówienie zagadnienia.

Jak napisać zakończenie do wypracowania z historii?

Na zakończenie zreasumuj najważniejsze wg Ciebie Twoje tez z wypracowania. Napisz koniecznie własne wnioski, opinie i dywagacje, które logicznie będą pasować do Twojego wypracowania. Jeśli postawiłeś na wstępie jakąś główną tezę tutaj ją ostatecznie udowodnij.

Jak napisać dobre wypracowanie maturalne?

W pracy maturalnej ważniejsze jest, by od razu, na początku walczyć o punkty.

Punkty za wstęp
 1. We wstępie wprowadź fakty.
 2. Napisz więcej niż dwie strony pracy.
 3. Twierdzenia popieraj przykładami z tekstu.
 4. Zakończenie ułóż co najmniej z pięciu zdań.
 5. Używaj wielokrotnie pojęcia z tematu (obraz, portret, wizja).

🤞PORADNIK: JAK ZDAĆ MATURĘ Z HISTORII?
🤞PORADNIK: JAK ZDAĆ MATURĘ Z HISTORII?


Matura z historii – cz. I – “Wskazówki dla maturzystów” | HISTORIA.org.pl – historia, kultura, muzea, matura, rekonstrukcje i recenzje historyczne

 • Article author: historia.org.pl
 • Reviews from users: 35348 ⭐ Ratings
 • Top rated: 3.7 ⭐
 • Lowest rated: 1 ⭐
 • Summary of article content: Articles about Matura z historii – cz. I – “Wskazówki dla maturzystów” | HISTORIA.org.pl – historia, kultura, muzea, matura, rekonstrukcje i recenzje historyczne Ogólne informacje o egzaminie maturalnym z historii, wskazówki przygotowawcze dla maturzystów oraz kilka porad w kontekście zadań i poleceń. …
 • Most searched keywords: Whether you are looking for Matura z historii – cz. I – “Wskazówki dla maturzystów” | HISTORIA.org.pl – historia, kultura, muzea, matura, rekonstrukcje i recenzje historyczne Ogólne informacje o egzaminie maturalnym z historii, wskazówki przygotowawcze dla maturzystów oraz kilka porad w kontekście zadań i poleceń. ,Ogólne informacje o egzaminie maturalnym z historii, wskazówki przygotowawcze dla maturzystów oraz kilka porad w kontekście zadań i poleceń. Zapraszamy doanalizy i zestawienia,matura z historii,nauka
 • Table of Contents:
Matura z historii – cz. I –
Matura z historii – cz. I – “Wskazówki dla maturzystów” | HISTORIA.org.pl – historia, kultura, muzea, matura, rekonstrukcje i recenzje historyczne

Read More

Przygotowanie do matury z historii – co musisz wiedzieć?

 • Article author: indekswkieszeni.pl
 • Reviews from users: 43810 ⭐ Ratings
 • Top rated: 3.3 ⭐
 • Lowest rated: 1 ⭐
 • Summary of article content: Articles about Przygotowanie do matury z historii – co musisz wiedzieć? Po przeanalizowaniu kilkunastu matur da się bez trudu dostrzec, że wiele z tematów czy nawet samych źródeł powtarza się albo występuje w bardzo podobnej formie. …
 • Most searched keywords: Whether you are looking for Przygotowanie do matury z historii – co musisz wiedzieć? Po przeanalizowaniu kilkunastu matur da się bez trudu dostrzec, że wiele z tematów czy nawet samych źródeł powtarza się albo występuje w bardzo podobnej formie. Przygotowanie do matury z historii wymaga od uczniów dużo systematycznej pracy. Sprawdź, co musisz wiedzieć na temat egzaminu zanim do niego przystąpisz!
 • Table of Contents:
See also  Top 14 어떻게 지내 영어 로 The 159 Correct Answer

ABC wieków czyli przygotowanie do matury z historii

Kilka uwag praktycznych

Jakich zadań należy się spodziewać

Praca pisemna

Przygotowanie do matury z historii - co musisz wiedzieć?
Przygotowanie do matury z historii – co musisz wiedzieć?

Read More

→ Matura z historii – ucz się skutecznie metodą fiszek

 • Article author: fiszkoteka.pl
 • Reviews from users: 11308 ⭐ Ratings
 • Top rated: 4.4 ⭐
 • Lowest rated: 1 ⭐
 • Summary of article content: Articles about → Matura z historii – ucz się skutecznie metodą fiszek Matura z historii – ucz się niezwykle skutecznie dzięki elektronicznym fiszkom. Wypróbuj teraz na fiszkoteka.pl! …
 • Most searched keywords: Whether you are looking for → Matura z historii – ucz się skutecznie metodą fiszek Matura z historii – ucz się niezwykle skutecznie dzięki elektronicznym fiszkom. Wypróbuj teraz na fiszkoteka.pl! Matura z historii – ucz się niezwykle skutecznie dzięki elektronicznym fiszkom. Wypróbuj teraz na fiszkoteka.pl!
 • Table of Contents:

Zaloguj się

Załóż konto

→ Matura z historii - ucz się skutecznie metodą fiszek
→ Matura z historii – ucz się skutecznie metodą fiszek

Read More

→ Matura z historii – ucz się skutecznie metodą fiszek

 • Article author: know-howhistoria.pl
 • Reviews from users: 1751 ⭐ Ratings
 • Top rated: 4.7 ⭐
 • Lowest rated: 1 ⭐
 • Summary of article content: Articles about → Matura z historii – ucz się skutecznie metodą fiszek Updating …
 • Most searched keywords: Whether you are looking for → Matura z historii – ucz się skutecznie metodą fiszek Updating Matura z historii – ucz się niezwykle skutecznie dzięki elektronicznym fiszkom. Wypróbuj teraz na fiszkoteka.pl!
 • Table of Contents:

Zaloguj się

Załóż konto

→ Matura z historii - ucz się skutecznie metodą fiszek
→ Matura z historii – ucz się skutecznie metodą fiszek

Read More

Historia rozszerzona: czego się spodziewać na maturze? Jak się przygotować?

– Dziecko

 • Article author: kobieta.onet.pl
 • Reviews from users: 13101 ⭐ Ratings
 • Top rated: 4.1 ⭐
 • Lowest rated: 1 ⭐
 • Summary of article content: Articles about
  Historia rozszerzona: czego się spodziewać na maturze? Jak się przygotować?

  – Dziecko
  Updating …

 • Most searched keywords: Whether you are looking for
  Historia rozszerzona: czego się spodziewać na maturze? Jak się przygotować?

  – Dziecko
  Updating Historia rozszerzona to jeden z przedmiotów maturalnych, które wymagają gruntownego przygotowania i poświęcenia. Egzamin nie należy do najłatwiejszych, jednak dobre wyniki umożliwiają rozpoczęcie wymarzonych studiów humanistycznych. Licealiści, którzy chcą składać dokumenty na kierunki historyczne bądź archeologiczne, muszą podejść do egzaminu z podstawowych przedmiotów, ale największe znaczenie ma dla nich historia rozszerzona. Matura wiąże się gruntownymi przygotowaniami – jak je rozpocząć? Jakie ćwiczenia wykonywać, aby otrzymać wysoki wynik egzaminu?

 • Table of Contents:

Historia rozszerzona – podstawa programowa

Historia rozszerzona – czego można spodziewać się na egzaminie

Jak przygotować się do matury z rozszerzonej historii

To również Cię zainteresuje

Redakcja poleca


    Historia rozszerzona: czego się spodziewać na maturze? Jak się przygotować?
    
    - Dziecko
Historia rozszerzona: czego się spodziewać na maturze? Jak się przygotować?

– Dziecko

Read More

Matura z historii 2022 zakończyła się. Mamy arkusz CKE i odpowiedzi! Jak wygląda egzamin maturalny z historii? Czy zadania były trudne? | Strefa Edukacji

 • Article author: strefaedukacji.pl
 • Reviews from users: 28064 ⭐ Ratings
 • Top rated: 3.2 ⭐
 • Lowest rated: 1 ⭐
 • Summary of article content: Articles about Matura z historii 2022 zakończyła się. Mamy arkusz CKE i odpowiedzi! Jak wygląda egzamin maturalny z historii? Czy zadania były trudne? | Strefa Edukacji Updating …
 • Most searched keywords: Whether you are looking for Matura z historii 2022 zakończyła się. Mamy arkusz CKE i odpowiedzi! Jak wygląda egzamin maturalny z historii? Czy zadania były trudne? | Strefa Edukacji Updating Matura 2022 z historii rozpoczęła się 17 maja o godz. 9.00 i zakończyła o godz. 12.00. W tym roku przystąpiło do niej ponad 20 tys. osób. Co pojawiło się na egzaminie z historii? Czy zadania były trudne? Jakie tematy wypracowań znalazły się w ostatnim poleceniu? Uczniowie opuścili już sale egzaminacyjne i dzielą się swoimi opiniami. W tym tekście pojawił się już arkusz CKE i odpowiedz do zadań!

  arkusze cke, matura z historii odpowiedzi, arkusze maturalne, arkusze CKE, matura 2022, wyniki matury

 • Table of Contents:

Matura 2022 z historii poziom rozszerzony ARKUSZE + ODPOWIEDZI

Matura 2022 Historia poziom rozszerzony 17 maja Jak wygląda egzamin

Matura z historii Ile trwa egzamin na poziomie rozszerzonym Co można wnieść na maturę

Matura z historii Co do tej pory zawierały arkusze CKE

Matura 2022 historia poziom rozszerzony Chcesz sprawdzić jak ci poszło A może przekonać się czy zdałbyś maturę z historii w 2022 roku Sprawdź arkusze CKE i odpowiedzi

Kiedy reszta egzaminów maturalnych Zobacz cały harmonogram

Polecane oferty

Komentarze

Podaj powód zgłoszenia

Najnowsze

Wybrane dla Ciebie

Deklaracja maturalna 2023 Do kiedy trzeba ją złożyć i jakie podać informacje

Lubiane aplikacje i kanały do nauki – nie tylko dla maturzystów

Grafika komputerowa (grafika) 2022 – którą uczelnię wybrać

Jawne pytania na maturę ustną z języka polskiego 2023 Lista zagadnień

Jak napisać rozprawkę Zasady które trzeba znać Schemat rozprawki krok po kroku

Nauka języków bywa trudna To zależy od predyspozycji ucznia czy metod nauczania

Matura z historii 2022 zakończyła się. Mamy arkusz CKE i odpowiedzi! Jak wygląda egzamin maturalny z historii? Czy zadania były trudne? | Strefa Edukacji
Matura z historii 2022 zakończyła się. Mamy arkusz CKE i odpowiedzi! Jak wygląda egzamin maturalny z historii? Czy zadania były trudne? | Strefa Edukacji

Read More

Matura 2022 z historii – Szeroki wybór książek do matury z historii

 • Article author: www.ippoland.pl
 • Reviews from users: 2679 ⭐ Ratings
 • Top rated: 4.1 ⭐
 • Lowest rated: 1 ⭐
 • Summary of article content: Articles about Matura 2022 z historii – Szeroki wybór książek do matury z historii Updating …
 • Most searched keywords: Whether you are looking for Matura 2022 z historii – Szeroki wybór książek do matury z historii Updating
 • Table of Contents:

Szeroki wybór książek do matury z historii

Matura- historia

Dlaczego matura z historii jest tak ważna

Najlepsze repetytorium z historii

Matura 2022 – historia geografia czy biologia przed nami Sprawdzamy jak się przygotować

Matura 2022 – historia geografia czy biologia Jak zdać rozszerzenie

Jak się przygotować do matury

Matura 2021 też może pomóc w nauce

Matura 2022 – historia

Matura 2022 z historii – jak wygląda i jak ją zdać

Matura z historii 2022 – jak zdać

Merytoryczne źródło wiedzy czyli dlaczego warto skorzystać z repetytoriów

Jak wygląda matura z historii Czego się spodziewać na egzaminie

Matura 2022 – czy przedmiot dodatkowy jest obowiązkowy

Matura 2022 z historii – Szeroki wybór książek do matury z historii
Matura 2022 z historii – Szeroki wybór książek do matury z historii

Read More

Powtórka do matury – historia – Opracowania.pl

 • Article author: opracowania.pl
 • Reviews from users: 37151 ⭐ Ratings
 • Top rated: 3.5 ⭐
 • Lowest rated: 1 ⭐
 • Summary of article content: Articles about Powtórka do matury – historia – Opracowania.pl Powtórka do matury z historii – Daty … Użytkownicy darmowej aplikacji mogą powtarzać materiał, zdobywać odznaczenia i walczyć o medale. …
 • Most searched keywords: Whether you are looking for Powtórka do matury – historia – Opracowania.pl Powtórka do matury z historii – Daty … Użytkownicy darmowej aplikacji mogą powtarzać materiał, zdobywać odznaczenia i walczyć o medale. To egzamin, który uważany jest za jeden z najtrudniejszych! W tym roku maturzyści zmierzą się z rozszerzoną historią 17 maja o godz. 9:00. W artykule
 • Table of Contents:

Artykuł

Zobacz najnowsze artykuły

Powtórka do matury – historia - Opracowania.pl
Powtórka do matury – historia – Opracowania.pl

Read More

Powtórka do matury – historia – Opracowania.pl

 • Article author: histmag.org
 • Reviews from users: 15269 ⭐ Ratings
 • Top rated: 4.7 ⭐
 • Lowest rated: 1 ⭐
 • Summary of article content: Articles about Powtórka do matury – historia – Opracowania.pl Zanim przystąpisz do matury. Zapewne wielu z Was zapyta jak poradzić sobie z przedmaturalnym stresem. Bez owijania w bawełnę powiem, że nie wiem … …
 • Most searched keywords: Whether you are looking for Powtórka do matury – historia – Opracowania.pl Zanim przystąpisz do matury. Zapewne wielu z Was zapyta jak poradzić sobie z przedmaturalnym stresem. Bez owijania w bawełnę powiem, że nie wiem … To egzamin, który uważany jest za jeden z najtrudniejszych! W tym roku maturzyści zmierzą się z rozszerzoną historią 17 maja o godz. 9:00. W artykule
 • Table of Contents:

Artykuł

Zobacz najnowsze artykuły

Powtórka do matury – historia - Opracowania.pl
Powtórka do matury – historia – Opracowania.pl

Read More

jak powtarzać do matury z historii

 • Article author: allegro.pl
 • Reviews from users: 1637 ⭐ Ratings
 • Top rated: 3.0 ⭐
 • Lowest rated: 1 ⭐
 • Summary of article content: Articles about jak powtarzać do matury z historii Czas na maturę z historii. Z czego skorzystać, by przygotować się do niej jak najlepiej? Oto lista książek, które pomogą ci zdać śpiewająco! …
 • Most searched keywords: Whether you are looking for jak powtarzać do matury z historii Czas na maturę z historii. Z czego skorzystać, by przygotować się do niej jak najlepiej? Oto lista książek, które pomogą ci zdać śpiewająco!
 • Table of Contents:

Coś poszło nie tak

jak powtarzać do matury z historii
jak powtarzać do matury z historii

Read More

Jak i z czego przygotować się do matury z historii? | Studiowac.pl

 • Article author: studiowac.pl
 • Reviews from users: 30610 ⭐ Ratings
 • Top rated: 4.1 ⭐
 • Lowest rated: 1 ⭐
 • Summary of article content: Articles about Jak i z czego przygotować się do matury z historii? | Studiowac.pl Serwis Studiowac.pl, to aktualny katalog uczelni wyższych, wyszukiwarka kierunków studiów oraz informacje maturalne, poradniki i kursy. …
 • Most searched keywords: Whether you are looking for Jak i z czego przygotować się do matury z historii? | Studiowac.pl Serwis Studiowac.pl, to aktualny katalog uczelni wyższych, wyszukiwarka kierunków studiów oraz informacje maturalne, poradniki i kursy. Serwis Studiowac.pl, to aktualny katalog uczelni wyższych, wyszukiwarka kierunków studiów oraz informacje maturalne, poradniki i kursy. Sprawdź sam!Wielu z Was zdecydowało się na maturę z historii. Czy jesteście pewni, że przygotowujecie się w najlepszy sposób? Poniżej przedstawiamy Standardy wymagań
 • Table of Contents:

Matura 2019 – Język Angielski poziom rozszerzony – wyniki matury

Matura 2019 – Język Francuski poziom rozszerzony – wyniki matury

Matura 2019 – Język Niemiecki poziom rozszerzony – wyniki matury

Zobacz katalog uczelni wyższych i bazę kierunków studiów

Jak i z czego przygotować się do matury z historii? | Studiowac.pl
Jak i z czego przygotować się do matury z historii? | Studiowac.pl

Read More

Ile czasu potrzeba, żeby przygotować się do matury z historii sztuki? – MATURA Z HISTORII SZTUKI

 • Article author: matura-z-historii-sztuki.pl
 • Reviews from users: 1113 ⭐ Ratings
 • Top rated: 3.2 ⭐
 • Lowest rated: 1 ⭐
 • Summary of article content: Articles about Ile czasu potrzeba, żeby przygotować się do matury z historii sztuki? – MATURA Z HISTORII SZTUKI Czy można przygotować się do matury z historii sztuki w rok lub kilka miesięcy? Jak to zrobić? Ile czasu trwa nauka historii sztuki na … …
 • Most searched keywords: Whether you are looking for Ile czasu potrzeba, żeby przygotować się do matury z historii sztuki? – MATURA Z HISTORII SZTUKI Czy można przygotować się do matury z historii sztuki w rok lub kilka miesięcy? Jak to zrobić? Ile czasu trwa nauka historii sztuki na … Czy można przygotować się do matury z historii sztuki w rok lub kilka miesięcy? Jak to zrobić? Ile czasu trwa nauka historii sztuki na poziomie maturalnym.
 • Table of Contents:
Ile czasu potrzeba, żeby przygotować się do matury z historii sztuki? – MATURA Z HISTORII SZTUKI
Ile czasu potrzeba, żeby przygotować się do matury z historii sztuki? – MATURA Z HISTORII SZTUKI

Read More

Ile czasu potrzeba, żeby przygotować się do matury z historii sztuki? – MATURA Z HISTORII SZTUKI

 • Article author: www.matmana6.pl
 • Reviews from users: 33870 ⭐ Ratings
 • Top rated: 4.5 ⭐
 • Lowest rated: 1 ⭐
 • Summary of article content: Articles about Ile czasu potrzeba, żeby przygotować się do matury z historii sztuki? – MATURA Z HISTORII SZTUKI polskiego, historii, wosu, geografii, biologii czy chemii często mamy do zapamiętania jakieś liczby. Z historii i j.polskiego będą to daty. Z geografii … …
 • Most searched keywords: Whether you are looking for Ile czasu potrzeba, żeby przygotować się do matury z historii sztuki? – MATURA Z HISTORII SZTUKI polskiego, historii, wosu, geografii, biologii czy chemii często mamy do zapamiętania jakieś liczby. Z historii i j.polskiego będą to daty. Z geografii … Czy można przygotować się do matury z historii sztuki w rok lub kilka miesięcy? Jak to zrobić? Ile czasu trwa nauka historii sztuki na poziomie maturalnym.
 • Table of Contents:
Ile czasu potrzeba, żeby przygotować się do matury z historii sztuki? – MATURA Z HISTORII SZTUKI
Ile czasu potrzeba, żeby przygotować się do matury z historii sztuki? – MATURA Z HISTORII SZTUKI

Read More


See more articles in the same category here: https://toplist.guardianseattle.com/blog.

Matura z historii – cz. I – „Wskazówki dla maturzystów”

Matura z historii – cz. I – „Wskazówki dla maturzystów”

Ogólne informacje o egzaminie maturalnym z historii, wskazówki przygotowawcze dla maturzystów oraz kilka porad w kontekście zadań i poleceń. Zapraszamy do lektury części pierwszej w serii naszego portalowego Vademecum!

Informacje o egzaminie

Bieżący rok jest trzecim z kolei, w którym maturalny egzamin z historii zdawać można wyłącznie na poziomie rozszerzonym (jako przedmiot dodatkowy). Egzamin ma formę pisemną, trwa 180 minut oraz zawiera ok. 30 zadań, na które składają się polecenia w formie zamkniętej, otwartej tudzież jedno zadanie polegające na zbudowaniu dłuższej wypowiedzi pisemnej na jeden z pięciu przygotowanych tematów. Wyniki egzaminu podawane są na skali centylowej oraz w procentach.

Wskazówki dla maturzystów

Historia jest trudną i niezwykle obszerną dziedziną wiedzy. Nauka jej wymaga czasu, pracowitości oraz planu, choć należy pamiętać, iż wysiłek zostanie z całą pewnością odpowiednio wynagrodzony – wynik maturalny z historii może zadecydować o twojej przyszłości! Punkty zebrane dzięki opisywanemu egzaminowi mogą zadecydować o przyjęciu na studia nie tylko historyczne, ale również m.in. prawnicze, psychologiczne, dziennikarskie, politologiczne, archeologiczne, etniczne, kulturoznawcze itd. Zatem zacznijmy planować naukę już teraz!

Plan nauki

Podziel materiał, który musisz przyswoić na mniejsze partie oraz – w miarę możliwości – ustal stałe dni i godziny nauki (najlepiej w formie grafiku/kalendarza). Dobrze zorganizowany plan nauki w połączeniu z systematycznością zdecydowanie pomoże ci opanować obszerny materiał historyczny. Rozrysuj materiały w formie schematów, tabel lub diagramów oraz używaj różnych kolorów do podkreślania kluczowych informacji – zabiegi te pozwolą twojej pamięci łatwiej przyswoić dany zakres materiału. Pamiętaj o śnie (minimum 8 godzin dziennie), zdrowym odżywianiu, które ma olbrzymi wpływ na naszą pamięć, dużych ilościach wody mineralnej oraz o komfortowych i wygodnych warunkach do nauki. Nie zostawiaj nauki na ostatnią chwilę! Jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś/aś, zacznij naukę już dziś. Czytaj przygotowywane przez nas Vademecum. Systematycznie opracowywać będziemy materiały, które najczęściej pojawiają się na maturze z historii.

Kilka porad dotyczących egzaminu

Na dzień przed egzaminem nie ucz się do rana! Zdecydowanie lepszą inwestycją w siebie będzie wówczas długi i spokojny sen. To podczas snu utrwala się zdobyta wiedza. W dniu poprzedzającym egzamin przygotuj wszystkie rzeczy, które musisz ze sobą zabrać, tj. dowód tożsamości, przynajmniej dwa czarne długopisy, linijkę oraz kalkulator (może się przydać!). W momencie gdy zostanie przekazany w twoje ręce arkusz egzaminacyjny, spokojnie i uważnie sprawdź, czy zawiera on wszystkie strony. Skontroluj także, czy twoje dane są poprawne oraz przyklej naklejki w wymagane miejsca. Czytaj uważnie wszystkie polecenia, podkreślaj najważniejsze informacje w zadaniu, pisz wyraźnie, nie rób błędów, w zadaniach zamkniętych zaznacz dokładnie tylko jedną odpowiedź (a jak się pomylisz, błędną odpowiedź oznacz kółkiem i wskaż poprawną), a przede wszystkim – zastanawiaj się nad tym, co piszesz! Nie daj się ponieść presji czasu, egzaminatorzy zwracać będą uwagę na konkretną przekazaną przez ciebie wiedzę. Na maturze liczy się nie ilość, a jakość. Teksty źródłowe są immanentną częścią każdego egzaminu maturalnego z historii. Skup się na nich, zazwyczaj odpowiedź na dane pytanie zawarta jest w treści dołączonego źródła. Przy czym pamiętaj – przeczytaj dokładnie polecenie, jeżeli nie ma żadnej informacji byś korzystał z własnej wiedzy, znaczy to, że punktowana będzie odpowiedź oparta jedynie na informacji pochodzącej ze źródła.

Jeżeli chcesz poszerzyć swoją wiedzę w zakresie przygotowywania się do matury, zajrzyj do informatora CKE o egzaminie maturalnym z historii TUTAJ.

→ CZĘŚĆ II.

Bibliografia:

1. Jarosz J., Historia: vademecum gimnazjalisty, Warszawa 2002.

2. Kręc A., Noskowiak J., Zapiór B., Vademecum Maturzysty Historia, Kraków 2016.

Przygotowanie do matury z historii

Praca pisemna

Praca pisemna, druga część egzaminu, jest zadaniem ambitniejszym, ponieważ nie jesteśmy ograniczeni wąską ramą pytania nakazującego wskazać konkretną odpowiedź z przedstawionych. Nawet przy braku polotu pisarskiego możliwe jest uzyskanie doskonałego wyniku z tej części matury. Konieczne okazuje się zachowanie właściwej dyscypliny przy przygotowaniu pracy oraz obróbce materiałów. Jeżeli jesteś zainteresowany kompleksowym przygotowaniem do egzaminu maturalnego z historii to zapraszamy na dedykowaną jej podstronę, gdzie dowiesz się wszystkiego o naszych kursach i aktualnych ofertach!

Jak powinna wyglądać praca pisemna?

Praca powinna być syntetyczna, czyli zawierać w sobie tylko relewantne dla tematu informacje, bez uciekania w niepowiązane dygresje czy anegdoty. Pamiętajmy, że egzaminatorzy spędzają długie godziny czytając bardzo zbliżone prace, w większości poświęcone temu samemu tematowi. Po kilku arkuszach dopada ich naturalne w takiej sytuacji znużenie i dobrze jest, aby wasza praca możliwie ułatwiała im pracę przez jasność wywodu.

Wypowiedź powinna być także w pełni poprawna merytorycznie, tzn. pozbawiona błędów co do faktów (poprawne daty, nazwiska, opis wydarzeń, lokacje itd.). Zwłaszcza proste błędy mogą rzutować na odbiór całej pracy. Pamiętajmy, że jeśli mylimy się co do małych rzeczy, możemy wywoływać poczucie, że jesteśmy w błędzie także co do większych. Dlatego w sytuacji wątpliwości co do kwestii merytorycznych strategicznym podejściem jest próba obejścia problemu opisowo albo przeformułowanie akapitu tak, aby uniknąć kompromitacji.

Praca musi posiadać także właściwą strukturę, co nadaje jej przejrzystości i w znaczący sposób ułatwia proces pisania. Podobnie jak na języku polskim, najlepiej, gdyby praca miała trójdzielną klasyczną strukturę składającą się ze wstępu, rozwinięcia i zakończenia.

Schemat pracy pisemnej

We wstępie zarysowujemy czasoprzestrzeń tzn. mówimy, gdzie i kiedy rozgrywały się wydarzenia, które opisujemy i analizujemy (np. „W pracy będę analizował wpływ włoskich ruchów niepodległościowych na destabilizację ładu wiedeńskiego w latach 1815-1848”).

Następnie określamy problem badawczy pracy (w przykładzie powyżej wpływ ruchów włoskich na destabilizację). Jeśli czujemy się dostatecznie pewnie w danej materii, możemy pokusić się o sformułowanie hipotezy (konieczne, jeśli zadanie wymaga dokonania przez nas oceny). W dalszej części wstępu warto wykonać opis prowadzący egzaminatora przez kluczowe wydarzenia (wojny, kryzysy itp.), które poskutkowały procesami opisanymi dokładniej w kolejnych akapitach.

W rozwinięciu przedstawiamy argumenty przemawiające na korzyść postawionej we wstępie tezy. Najlepiej, gdyby były uszeregowane w sposób logiczny, umożliwiający opisanie zależności pomiędzy poszczególnymi czynnikami. Rozwinięcie, jak sama nazwa wskazuje, powinno stanowić zasadniczą część pracy i tłumaczyć wszystkie ważne procesy historyczne adekwatnie do tematu.

W zakończeniu dokonujemy podsumowania: określamy, jakie skutki można wyciągnąć z analizy przedstawionej w rozwinięciu. Należy również stwierdzić, jakie jest ich znaczenie w perspektywie historycznej i współczesnej. Pamiętaj, że zakończenie nie może być po prostu suchym powtórzeniem tezy ze wstępu. Musi zawierać pigułkę konsekwencji, jakich dopatrzyliśmy się badając danej zagadnienie. Wszystkie elementy części pisemnej opanujesz decydując się na przygotowanie do matury z historii z Indeksem w Kieszeni!

→ Matura z historii

Zestaw zawiera fiszki dotyczące najważniejszych dat, postaci i organizacji, które odegrały istotną rolę w historii świata od wybuchu I wojny światowej do zakończenia II wojny światowej. Przyswojenie sobie zawartych w zestawie informacji ułatwi orientację w materiale historycznym dotyczącym tego okresu, da także wiedzę potrzebną do odpowiadania na część zamkniętych pytań egzaminacyjnych. Zestaw przeznaczony jest dla maturzystów zdających maturę z historii na poziomie rozszerzonym.

75 fiszek lenka1

So you have finished reading the jak powtarzać do matury z historii topic article, if you find this article useful, please share it. Thank you very much. See more: Matura z historii, Matura z historii 2022, Matura z historii 2021, Matura z historii sztuki

Leave a Comment