You are looking for information, articles, knowledge about the topic nail salons open on sunday near me czytanie selektywne polega na on Google, you do not find the information you need! Here are the best content compiled and compiled by the https://toplist.guardianseattle.com team, along with other related topics such as: czytanie selektywne polega na
Czytanie selektywne (wybiórcze, interwerbalne) to czytanie, w trakcie którego pomija- my niektóre wyrazy lub grupy wyrazów. W ten sposób pobieżnie zapoznajemy się z tekstem i wyszukujemy istotne informacje. Wykorzystując tę taktykę możemy zwiększyć tempo czyta- nia 6 ÷ 10 razy, z utratą części informacji.Wyróżnia się dwie główne techniki czytania wybiórczego: skanirowanie i skimirowanie.Podczas tradycyjnego, wolnego czytania, na jeden wers prozy przypada 10 ÷ 15 fiksacji, z których każda trwa 0,2 ÷ 0,45 sek. Kiedy czytamy szybko, oko czytelnika zatrzymuje się na tej samej linii wiersza tylko 2 ÷ 3 razy (lub jeszcze rzadziej).
Table of Contents
Jakie są podstawowe taktyki czytania?
Wyróżnia się dwie główne techniki czytania wybiórczego: skanirowanie i skimirowanie.
Kiedy szybko czytamy nasze oko zatrzymuję się?
Podczas tradycyjnego, wolnego czytania, na jeden wers prozy przypada 10 ÷ 15 fiksacji, z których każda trwa 0,2 ÷ 0,45 sek. Kiedy czytamy szybko, oko czytelnika zatrzymuje się na tej samej linii wiersza tylko 2 ÷ 3 razy (lub jeszcze rzadziej).
Jak pozbyć się Subwokalizacji?
Wystukiwanie rytmu.
Z czasem skupisz się na czytaniu i pozbędziesz subwokalizacji. Jako alternatywy do wystukiwania rytmu możesz spróbować kręcenia ołówkiem w palcach albo (w wersji zaawansowanej) podrzucania go i łapania podczas czytania.
Od czego zalezy dobór taktyki czytania?
Taktyka czytania polega na umiejętnym różnicowaniu tempa i metod czytania w zależności od celu, stopnia zaawansowania lektury oraz cech tekstu (jego struktury, trudności, nowości).
Co to jest taktyka w piłce nożnej?
Taktyka – to przemyślany sposób prowadzenia walki sportowej w ramach obowiązujących przepisów, opartych na umiejętnościach i współdziałaniu poszczególnych zawodników, przy odpowiednim dostosowaniu się do okoliczności w celu uzyskania jak najkorzystniejszego wyniku.
Dlaczego czyta się wolno?
Najczęściej regresja jest spowodowana niedostateczną koncentracją uwagi. Przy tradycyjnym czytaniu mózg czytelnika nie jest dostatecznie obciążony i pozwala sobie na myśli uboczne.
Ile stron można przeczytać w godzinę?
Średnio w ciągu godziny udaje mi się przeczytać około 30-40 stron, w zależności od konkretnej pozycji.
Jak poszerzyć swoje pole widzenia?
Opadająca powieka zabieg (blepharoplastyka) wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i pozwala usunąć nadmiar zwiotczałej skóry oraz nagromadzonej tkanki tłuszczowej. W jego wyniku delikatnie formowana jest nowa powieka, która pięknie unosi się, skutecznie poszerzając pole widzenia pacjenta.
Jak czytać bez głosu w głowie?
– metody mechanicznej – polega na przyciśnięciu końca języka do zębów, przygryzieniu go, pomocne jest również ściskanie w zębach, np. ołówka czy szczelne zaciskanie warg. – za pomocą centralnych zakłóceń mowy. Jest to metoda uważana za najskuteczniejszą.
Jak czytać na głos?
…
Rozwijaj głos, a nie nadwyrężaj:
- zacznij czytać cicho (nie szeptem),
- przez pierwsze dni czytaj tylko kilka minut (powoli ucz się koordynacji oddechowo-fonacyjnej),
- czytaj na wygodnej wysokości, twoim prawdziwym głosem,
- na początek wyobraź sobie jednego odbiorcę, a nie tłum.
czytanie selektywne polega na
- Article author: www.ore.edu.pl
- Reviews from users: 8303
Ratings
- Top rated: 3.1
- Lowest rated: 1
- Summary of article content: Articles about czytanie selektywne polega na Updating …
- Most searched keywords: Whether you are looking for czytanie selektywne polega na Updating
- Table of Contents:

czytanie selektywne polega na
- Article author: adamiakela.pl
- Reviews from users: 136
Ratings
- Top rated: 4.9
- Lowest rated: 1
- Summary of article content: Articles about czytanie selektywne polega na Czytanie selektywne – inaczej wyrywkowe, taką metodę czytania stosujemy wtedy, gdy nie mamy zbyt dużo czasu na lekturę, a musimy zorientować … …
- Most searched keywords: Whether you are looking for czytanie selektywne polega na Czytanie selektywne – inaczej wyrywkowe, taką metodę czytania stosujemy wtedy, gdy nie mamy zbyt dużo czasu na lekturę, a musimy zorientować …
- Table of Contents:

Czytanie selektywne – jak można się go nauczyć | Streszczenia-lektur
- Article author: streszczenia-lektur.pl
- Reviews from users: 42553
Ratings
- Top rated: 3.7
- Lowest rated: 1
- Summary of article content: Articles about Czytanie selektywne – jak można się go nauczyć | Streszczenia-lektur Updating …
- Most searched keywords: Whether you are looking for Czytanie selektywne – jak można się go nauczyć | Streszczenia-lektur Updating Na czym polega czytanie selektywne i do czego może się przydać? O tym przeczytacie tutaj.czytanie selektywne,nauka czytania selektywnego,jak czytać selektywnie,na czym polega czytanie selektywne
- Table of Contents:

czytanie selektywne polega na
- Article author: mdkoswiecim.pl
- Reviews from users: 36570
Ratings
- Top rated: 3.6
- Lowest rated: 1
- Summary of article content: Articles about czytanie selektywne polega na przyswajania tekstu to czytanie selektywne (interwerbalne, wybiórcze), … Taktyka czytania polega na umiejętnym różnicowaniu tempa i metod czytania w … …
- Most searched keywords: Whether you are looking for czytanie selektywne polega na przyswajania tekstu to czytanie selektywne (interwerbalne, wybiórcze), … Taktyka czytania polega na umiejętnym różnicowaniu tempa i metod czytania w …
- Table of Contents:

Charakterystyka i typy selektywnego czytania / Literatura | Thpanorama – Poczuj siÄ lepiej dzisiaj!
- Article author: pl.thpanorama.com
- Reviews from users: 40604
Ratings
- Top rated: 4.3
- Lowest rated: 1
- Summary of article content: Articles about Charakterystyka i typy selektywnego czytania / Literatura | Thpanorama – Poczuj siÄ lepiej dzisiaj! Czytanie selektywne lub czytanie wstępne to pierwsza faza czytania (wraz z czytaniem i czytaniem po przeczytaniu) i składa się z działań przygotowujących … …
- Most searched keywords: Whether you are looking for Charakterystyka i typy selektywnego czytania / Literatura | Thpanorama – Poczuj siÄ lepiej dzisiaj! Czytanie selektywne lub czytanie wstępne to pierwsza faza czytania (wraz z czytaniem i czytaniem po przeczytaniu) i składa się z działań przygotowujących … Czytanie selektywne lub czytanie wstÄpne to pierwsza faza czytania (wraz z czytaniem i czytaniem po przeczytaniu) i skÅada siÄ z dziaÅaÅ przygotowujÄ cych ucznia do czytania, które zostanie wykonane w nastÄpnej kolejnoÅci. Poprzez te dziaÅania staramy siÄ poprawiÄ zrozumienie tekstu poprzez aktywacjÄ wczeÅniejszej wiedzy czytelnika.
- Table of Contents:
Funkcje
Typy
Referencje

Czytam.NET | Szybkie czytanie > nauka > czytanie integralne a selektywne
- Article author: www.czytam.net
- Reviews from users: 13544
Ratings
- Top rated: 3.9
- Lowest rated: 1
- Summary of article content: Articles about
Czytam.NET | Szybkie czytanie > nauka > czytanie integralne a selektywne
Polega to na czytaniu każdego wyrazu z osobna, nie opuszczając żadnych partii tekstu. Czytanie selektywne natomiast polega z grubsza, na odnajdywaniu w tekście … … - Most searched keywords: Whether you are looking for
Czytam.NET | Szybkie czytanie > nauka > czytanie integralne a selektywne
Polega to na czytaniu każdego wyrazu z osobna, nie opuszczając żadnych partii tekstu. Czytanie selektywne natomiast polega z grubsza, na odnajdywaniu w tekście … szybkie czytanie, kurs szybkiego czytania, techniki, test szybkości czytania, zrozumieniePoznaj sposoby szybkiego czytania! - Table of Contents:

Czy czytanie selektywne z prędkością 4000 słów na minutę ma sens?
- Article author: kursszybkiegoczytania.pl
- Reviews from users: 141
Ratings
- Top rated: 4.6
- Lowest rated: 1
- Summary of article content: Articles about Czy czytanie selektywne z prędkością 4000 słów na minutę ma sens? By przekonać się jak w praktyce może wyglądać czytanie selektywne, czyli najszybszy z wariantów szybkiego czytania zobacz film z programu The Brain … …
- Most searched keywords: Whether you are looking for Czy czytanie selektywne z prędkością 4000 słów na minutę ma sens? By przekonać się jak w praktyce może wyglądać czytanie selektywne, czyli najszybszy z wariantów szybkiego czytania zobacz film z programu The Brain … Czytanie selektywne jest jak firewall. Kiedy przestajesz ściągać niepotrzebne dane zwiększa się prędkość pobierania ważnych informacji.
- Table of Contents:
Czytanie selektywne czyli jak z książki „odlać wodę” i wziąć to co Cię naprawdę interesuje…
Jak zwykle wygląda czytanie i dlaczego czytanie selektywne miewa większy sens
Czy nie możemy wyciągnąć z książki tego co istotne poprzez czytanie wybiórcze
Mózg jak komputer

CA: Teoretyczne podstawy szybkiego czytania
- Article author: www.delfinplatforma.pl
- Reviews from users: 28510
Ratings
- Top rated: 3.3
- Lowest rated: 1
- Summary of article content: Articles about
CA: Teoretyczne podstawy szybkiego czytania Drugą strategią czytelniczą stanowią techniki czytania selektywnego. Ten rodzaj czytania polega na tym, by nie spostrzegać kolejnych słów … … - Most searched keywords: Whether you are looking for
CA: Teoretyczne podstawy szybkiego czytania Drugą strategią czytelniczą stanowią techniki czytania selektywnego. Ten rodzaj czytania polega na tym, by nie spostrzegać kolejnych słów … moodle, CA: Teoretyczne podstawy szybkiego czytania - Table of Contents:

Szybkie czytanie – Szybkie czytanie – Nauka szybkiego czytania i uczenia
- Article author: prostaedukacja.pl
- Reviews from users: 12889
Ratings
- Top rated: 4.7
- Lowest rated: 1
- Summary of article content: Articles about Szybkie czytanie – Szybkie czytanie – Nauka szybkiego czytania i uczenia Szybkie czytanie polega na czytaniu ze znacznie większą od przeciętnej szybkością. … czytanie selektywne (skupienie się na wybranych fragmentach tekstu). …
- Most searched keywords: Whether you are looking for Szybkie czytanie – Szybkie czytanie – Nauka szybkiego czytania i uczenia Szybkie czytanie polega na czytaniu ze znacznie większą od przeciętnej szybkością. … czytanie selektywne (skupienie się na wybranych fragmentach tekstu). Nauka szybkiego czytania i uczenianauka
- Table of Contents:

czytanie selektywne polega na
- Article author: mdkoswiecim.pl
- Reviews from users: 14885
Ratings
- Top rated: 4.7
- Lowest rated: 1
- Summary of article content: Articles about czytanie selektywne polega na Updating …
- Most searched keywords: Whether you are looking for czytanie selektywne polega na Updating
- Table of Contents:

TECHNIKI SZYBKIEGO CZYTANIA. Część 1
- Article author: edurada.pl
- Reviews from users: 9104
Ratings
- Top rated: 3.2
- Lowest rated: 1
- Summary of article content: Articles about TECHNIKI SZYBKIEGO CZYTANIA. Część 1 Updating …
- Most searched keywords: Whether you are looking for TECHNIKI SZYBKIEGO CZYTANIA. Część 1 Updating Techniki czytania, rozwijanie umiejętności uczenia się, szybkie czytanie
- Table of Contents:

TECHNIKI SZYBKIEGO CZYTANIA. Część 1
- Article author: 5plus.edu.pl
- Reviews from users: 1717
Ratings
- Top rated: 4.6
- Lowest rated: 1
- Summary of article content: Articles about TECHNIKI SZYBKIEGO CZYTANIA. Część 1 Updating …
- Most searched keywords: Whether you are looking for TECHNIKI SZYBKIEGO CZYTANIA. Część 1 Updating Techniki czytania, rozwijanie umiejętności uczenia się, szybkie czytanie
- Table of Contents:

See more articles in the same category here: https://toplist.guardianseattle.com/blog.
Charakterystyka i typy selektywnego czytania / Literatura
Charakterystyka i typy selektywnego czytania
The czytanie selektywne Wstępny odczyt jest pierwszą fazą czytania (wraz z czytaniem i czytaniem po przeczytaniu) i składa się z działań przygotowujących ucznia do czytania, które zostanie wykonane w następnej kolejności. Poprzez te działania staramy się poprawić zrozumienie tekstu poprzez aktywację wcześniejszej wiedzy czytelnika.
Ma także na celu zachęcanie do tworzenia ogólnej idei tekstu i planowania sposobów radzenia sobie z czytaniem. Oprócz poprawy zrozumienia, faza selektywnego czytania i czynności w niej zwiększają szybkość i dokładność czytania, redukując czas i wysiłek.
Selektywne czytanie wyjaśnia także cel czytania ucznia. Rodzaj aktywności wybranej dla tej fazy będzie zależał od kryteriów nauczyciela, cech uczniów i rodzaju tekstu do przeczytania..
Niektórzy mogą przeglądać tekst, identyfikować funkcje (tytuł, autora, zdjęcia, napisy) lub przewidywać, co będzie czytane, między innymi.
Indeks
1 Charakterystyka 1.1 Części czynności selektywnego czytania
2 typy 2.1 Organizatorzy grafiki 2.2 Wytyczne dotyczące przewidywania 2.3 Wrażenia z historii 2.4 Mapowanie semantyczne 2.5 Identyfikacja struktury i odpowiednich informacji 2.6 Analiza materiału wizualnego 2.7 Identyfikacja głównych pomysłów 2.8 Prezentacja tekstu
3 referencje
Funkcje
Selektywne czynności czytania są rodzajem „rozgrzewki” przed czytaniem i mogą się bardzo różnić od siebie. Działania te można odróżnić na podstawie długości i poziomu zaangażowania wymaganego od ucznia.
Na przykład pokazywanie studentom zdjęć wymaga mniejszego zaangażowania z ich strony niż proszenie ich o powiązanie swoich doświadczeń z tym, co według nich zamierzają przeczytać. Użycie czynności czytania selektywnego jest przydatne, ponieważ:
-Stymuluje zainteresowanie uczniów tekstem, wykorzystując czynnik motywacyjny do poprawy rozumienia tekstu czytanego. Można to zrobić, pokazując bodźce zmysłowe związane z tekstem (muzyka, obrazy itp.) Lub rozmawiając o własnych doświadczeniach związanych z tym tekstem.
-Podaj powód do czytania, ponieważ normalne jest, że uczniowie nie mają wewnętrznej motywacji, aby to zrobić. Dzięki selektywnym czynnościom czytelniczym czytelnicy mogą odkryć, że tekst można odczytać dla przyjemności, wyszukać określone informacje lub coś odkryć.
-Przygotowuje ucznia do języka, który znajdzie się w tekście, ponieważ normalne jest, że nie każdy może zrozumieć tekst całkowicie, a to może sprawić, że czytanie będzie wolniejsze i wymaga więcej wysiłku. Z tego powodu zajęcia z czytania selektywnego mogą prezentować kluczowe słownictwo, mówić o kontekście czytania lub innych zasobów.
Części działalności selektywnego czytania
Czynności czytania selektywnego są podzielone na dwie części: część odpowiadającą nauczycielowi i część odpowiadającą uczniom.
Na przykład w ćwiczeniu przed czytaniem część, która odpowiada nauczycielowi, może polegać na pytaniu uczniów o informacje, które przeczytali wcześniej; a częścią, która odpowiada uczniowi, może być zapamiętanie czegoś, co ostatnio widziało i zidentyfikowanie pewnych cech tego konkretnego tekstu.
Typy
Organizatorzy graficzni
Organizatorzy graficzni są rodzajem selektywnego czytania, które pokazuje „mapę” tekstu, który ma być śledzony, co pozwala czytelnikom na oprawianie tekstu.
Dzięki organizatorom grafiki możesz uczyć złożonego słownictwa i pokazywać, w jaki sposób różne pomysły tekstu odnoszą się do siebie.
Istnieje wiele rodzajów organizatorów, ale na ogół przedstawiają najważniejsze koncepcje w schemacie i określają główne warunki, aby pokazać czytelnikom istotne informacje przed lekturą, a tym samym poprawić ich rozumienie tekstu czytanego..
Przewodniki antycypacyjne
Przewodniki przewidywania składają się z szeregu stwierdzeń, na które uczeń musi odpowiedzieć. W ten sposób oczekuje się, że uczeń zareaguje niezależnie na stwierdzenia, aby móc porównać, czy ich wcześniejsze przekonania na temat tekstu są poprawne.
Dzięki temu pomaga dać sens lub cel lekturze, a uczniowie mają możliwość wcześniejszej interakcji z tekstem.
W ten sposób zaawansowani przewodnicy poprawiają zrozumienie, aktywnie angażując czytelników w naukę i koncentrując się na odpowiednich pojęciach w tekście.
Wytyczne Advance nie muszą być używane tylko w formie pisemnej i mogą być również używane ustnie lub z niezbędnymi dostosowaniami w zależności od wieku lub pojemności czytelników..
Wrażenia historii
Wrażenia z opowieści to wybiórcze czynności czytania, w których uczniowie używają słów kluczowych lub fraz w historii do pisania akapitów podsumowujących ich wrażenia. Następnie uczniowie czytają historię i piszą kolejne podsumowanie; porównanie jest wykonane poniżej.
Poprzez wrażenia z historii możesz przewidzieć, o czym będzie czytanie, co poprawi rozumienie tekstu. Ponadto mogą rozpocząć przetwarzanie tekstu nawet przed jego odczytaniem, ponieważ nawiązują połączenia przed przeczytaniem.
Mapowanie semantyczne
Składa się z graficznego przedstawienia, które pokazuje poprzednią wiedzę czytelników i służy do tworzenia kategorii pojęć. Ta aktywność pomaga czytelnikom znaleźć wcześniejszą wiedzę, która będzie przydatna do czytania.
Identyfikacja struktury i odpowiednich informacji
Cały tekst ma pewną strukturę z odpowiednimi informacjami, takimi jak nota biograficzna autora, informacje o publikacji i indeksie. Ponadto każdy tekst może zawierać tytuły i napisy, które zawierają odpowiednie informacje.
Analiza materiału wizualnego
W ten sposób skoncentrują się na części wizualnej lub schematycznej, którą tekst może zilustrować, między innymi, kluczowe pojęcia, główne idee, informacje pomocnicze.
Podręczniki często mają różne kategorie wsparcia wizualnego, które ułatwiają dostęp do treści tekstowych.
Identyfikacja głównych pomysłów
Możesz przeczytać pierwszy i ostatni akapit lub jakąś frazę pośrednią, a także użyć informacji o strukturze, aby przewidzieć, jaka jest główna idea tekstu i zaplanować, ile czasu zajmie jej przeczytanie.
Prezentacja tekstu
Nauczyciel dokonuje szybkiej prezentacji tekstu lub tematu, aby przedstawić uczniom ich czytanie.
Referencje
Szybkie czytanie > nauka > czytanie integralne a selektywne
Poznaj sposoby szybkiego czytania!
Czytanie integralne a czytanie selektywne
Poszukując informacji na temat szybkiego czytania, prawdopodobnie udało Ci się natrafić na tajemniczo brzmiące terminy „czytanie integralne” (werbalne) oraz „czytanie selektywne” (interwerbalne). Na czym one polegają? Jakie błędne przekonania i stereotypy związane są ze wspomnianymi sposobami czytania tekstu?
Czytanie integralne, czyli werbalne, to nic innego, jak sposób, w jaki czyta „przeciętny” czytelnik. Polega to na czytaniu każdego wyrazu z osobna, nie opuszczając żadnych partii tekstu. Czytanie selektywne natomiast polega z grubsza, na odnajdywaniu w tekście istotnych informacji, na czytaniu pobieżnym, omijającym duże partie tekstu. Stereotypowo ukształtował się pogląd, że szybkie czytanie jest ściśle związane z czytaniem selektywnym. Nie jest tak jednak do końca, choć oczywiście tkwi w tym ziarno prawdy. Wokół tych dwóch pojęć wyrosło wiele błędnych przekonań. Postaram się pokazać, że jest trochę inaczej.
Czytanie integralne – całościowe przeczytanie tekstu, bez pominięć może również zostać przyspieszone w trakcie treningu szybkiego czytania! Przede wszystkim zależy to od szerokości naszego pola widzenia oraz od zasobu słownictwa, którym dysponujemy. Im większy jest ów zasób, tym szybciej rozpoznajemy konkretne wyrazy, a więc nasza reakcja na dany wyraz, czyli jego „przeczytanie” jest szybsze. W połączeniu z poszerzonym polem widzenia może dać to dobre wyniki, jeśli chodzi o szybkość czytania. Niestety, zawsze czytanie integralne będzie wolniejszym sposobem czytania niż czytanie selektywne. Ćwicząc czytanie integralne, można zwiększyć tempo czytania 3-4 krotnie, podczas gdy umiejętne wykorzystanie czytania selektywnego zwiększa prędkość, z jaką czytamy 6-10 razy!
Czytanie selektywne jest utożsamiane z szybkim czytaniem, ale wiele osób zarzuca tej technice, że ogranicza zrozumienie tekstu przez czytelnika. Nie jest to prawda. Techniki wykorzystywane podczas czytania selektywnego polegają na aktywnym przeszukiwaniu tekstu. Przy dobrym treningu procent zapamiętanego i zrozumianego tekstu nie powinien spaść poniżej 80%, co jest dobrym wynikiem nawet przy czytaniu integralnym.
Oba sposoby czytania mają swoje wady i zalety, obie są przystosowane do innego typu materiału. Nie ma sensu odbierać sobie przyjemności płynącej z czytania beletrystyki używając czytania selektywnego. Z kolei artykuły naukowe, raporty itd. posiadają swoją wewnętrzną strukturę. Jeżeli ją znamy, nie musimy czytać artykułu od deski do deski. Wiemy, gdzie jest część teoretyczna, gdzie metodologiczna, gdzie analiza wyników. Znając tą strukturę, możemy selektywnie wyłowić sens i przesłanie artykułu oszczędzając przy tym mnóstwo czasu.
Poszukujesz bardziej uporządkowanej wiedzy?
Sprawdź pakiet SPEED READER PL 2.0!
Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.
Disqus
Czy czytanie selektywne z prędkością 4000 słów na minutę ma sens?
Czytanie selektywne, czyli jak z książki „odlać wodę” i wziąć to co Cię naprawdę interesuje…
By przekonać się jak w praktyce może wyglądać czytanie selektywne, czyli najszybszy z wariantów szybkiego czytania zobacz film z programu The Brain – Genialny Umysł,
Czy czytanie z prędkością 4000 słów na minutę jest w ogóle możliwe?
Ludzie często pytają z zaciekawieniem „Jak to możliwe by w ciągu dwóch godzin przeczytać kilka książek jedna po drugiej?”
Jak zwykle wygląda czytanie i dlaczego czytanie selektywne miewa większy sens?
Normalnie 250 stron to kilka godzin czytania i często zdarza się, że trzeba dzielić książkę na kilka podejść.
Okazuje się, że osoby czytające normalnymi sposobami zazwyczaj mają zrozumienie na dość niskim poziomie. Kiedy je badano okazało się ,że średnie zrozumienie czytanego tekstu to zwykle 20 – 25%. Jeśli zastanowisz się konkretnie nad tym czego chcesz dowiadywać się z książek okazuje się, że zazwyczaj bardziej zwracamy uwagę na konkretnych bohaterów, zdarzenia, czy konkretne informacje. Rzadko kiedy interesują nas opisy otoczenia stanowiącego tło. Takie informacje rzadko zapadają w pamięci na długo. Czytanie selektywne opiera się o założenie, że przy odpowiednim poszerzeniu uwagi jesteś w stanie wyciągnąć z książki to co najważniejsze. Można czytać w taki sposób by lepiej pamiętać z książki to co uważasz za ważne lub ciekawe.
Ktoś mógł by powiedzieć: „no tak, tylko większość osób twierdzi że żeby wyciągnąć z książki te najważniejsze informacje trzeba przeczytać ją całą wolno i słowo po słowie – nawet nauczyciele w szkołach tak uczą…”
Czy nie możemy wyciągnąć z książki tego co istotne poprzez czytanie wybiórcze?
Nauczyciele zawsze muszą dostosować swój przekaz do najmniej inteligentnych jednostek w grupie. Czytanie selektywne wymaga myślenia i dlatego nie każdy może je opanować.
Na co dzień robisz wiele różnych rzeczy – części poświęcasz wiele uwagi, części mniej. Po całym dniu zazwyczaj zapamiętujemy z niego świadomie tylko najważniejsze zdarzenia. Nie musisz pamiętać dokładnie jak myłeś zęby 2 tygodnie temu w czwartek, ani jakie śniadanie jadłeś 3 dni temu. Możesz sobie przypomnieć, natomiast nie jest to informacja, która w Twojej głowie jest zawsze gotowa do użycia.
Podobnie jest podczas czytania selektywnego. Na początku wyznaczasz jakie informacje są dla Ciebie ważne.
Kiedy wiesz jakich informacji poszukujesz możesz czytać z naprawdę ogromnymi prędkościami, czytając bardzo szybko tam gdzie tekst jest mniej treściwy i zagłębiając się lekko w ważniejszych częściach tekstu. Kiedy nauczysz się stosowania tej techniki czytanie z najszybszymi możliwymi prędkościami stanie w zasięgu Twojej ręki. Ważne też by rozgraniczyć czytanie selektywne i czytanie fotograficzne, bo ten drugi styl jest dość dziwny.
Mózg jak komputer?
Według neurobiologów mózg jest w stanie przyjmować do 10 Mb na sekundę, a zdolności naszego “procesora” szacowane są na 400-500 Hz, co oznacza, że nigdy nie zwracamy uwagi na wszystkie szczegóły.
To jak z podpięciem się do Internetu. Kiedy się do niego podłączasz chcesz ściągnąć tylko takie dane, które Cię interesują lub których po prostu potrzebujesz. Kiedy przestajesz ściągać niepotrzebne dane automatycznie zwiększa się prędkość pobierania danych, które są dla Ciebie ważne.
No tak, tylko że kiedy mówimy o zwiększaniu transferu połączenia internetowego to kosztuje dodatkowo i jest związane ze stałym wydatkiem.
Kiedy mówimy o szybkiej nauce zawsze możesz zwiększyć swoją prędkość korzystając z odpowiednich narzędzi.
Jakie to narzędzia?
Często spotykam osoby, które podczas szkolenia z szybkiej nauki znacznie zwiększyły prędkość czytania ze zrozumieniem, a miesiąc po szkoleniu czytały ponad 10 razy szybciej niż przed. Materiał na którym pracujemy podczas warsztatów jest ogromny. Każdy może znaleźć w nim coś dla siebie. Oczywiście różnych strategii używa się podczas czytania różnych tekstów.
Zobacz też artykuł Jak to wszystko przeczytać i nie zwariować?
Jeśli zainteresowałem Cię szybkim czytaniem już teraz polecam Ci robienie przeglądów książki przed jej czytaniem. Zwiększaj prędkość podczas czytania w momentach, które są mniej ważne lub kiedy tracisz uważność. W momentach, które są ważne możesz się lekko zagłębiać, cały czas pilnując swojej prędkości czytania. Dzięki temu zaczniesz czytać wiele razy szybciej z dobrym zapamiętywaniem i przyjemnością z czytania.
So you have finished reading the czytanie selektywne polega na topic article, if you find this article useful, please share it. Thank you very much. See more: