You are looking for information, articles, knowledge about the topic nail salons open on sunday near me czym jest post dla chrześcijanina on Google, you do not find the information you need! Here are the best content compiled and compiled by the https://toplist.guardianseattle.com team, along with other related topics such as: czym jest post dla chrześcijanina Post co to, Rodzaje postu, Prawdziwy post Biblia, Post cytaty, Ofiarowanie postu w intencji, Co daje post, Post chrześcijański kiedy, Co to jest post internetowy
Post – dobrowolne całkowite powstrzymanie się od jedzenia lub od spożywania pewnych rodzajów pokarmów (np. mięsa) przez określony czas. Pości się przede wszystkim z przyczyn religijnych.Nawet zacytuję: Post – dobrowolne powstrzymanie się od jedzenia w ogóle, lub od spożywania pewnych rodzajów pokarmów (np. mięsa), przez określony czas. Pości się przede wszystkim z przyczyn religijnych.Przede wszystkim wpłynie na lepszą pracę mózgu. Poprawi się samopoczucie, a człowiek będzie emanował pozytywnym nastawieniem i pogodą ducha, co daje też brak nieoczekiwanych wahań nastroju. Post 24-godzinny może także pozwolić nam się wyciszyć, zrelaksować i uporządkować myśli.
Table of Contents
Co to jest post w religii?
Nawet zacytuję: Post – dobrowolne powstrzymanie się od jedzenia w ogóle, lub od spożywania pewnych rodzajów pokarmów (np. mięsa), przez określony czas. Pości się przede wszystkim z przyczyn religijnych.
Co daje nam post?
Przede wszystkim wpłynie na lepszą pracę mózgu. Poprawi się samopoczucie, a człowiek będzie emanował pozytywnym nastawieniem i pogodą ducha, co daje też brak nieoczekiwanych wahań nastroju. Post 24-godzinny może także pozwolić nam się wyciszyć, zrelaksować i uporządkować myśli.
Jak wygląda post?
Post jakościowy polega na powstrzymywaniu się od spożywania mięsa i wywaru z mięsa. Natomiast nie zabrania się spożywania jaj, nabiału, przypraw i tłuszczów zwierzęcych. Post ilościowy to ograniczenie posiłków do jednego dużego dziennie. Natomiast nie zabrania się skromnych posiłków: porannego i wieczornego.
Kiedy trzeba pościć?
Powołując się bezpośrednio na Ewangelię wskazują, że postu powinniśmy dochować nawet do niedzieli, a konkretnie do czasu udziału w Rezurekcji. Zgodnie z duchem prawa kościelnego w okresie wielkanocnym post ścisły nakazany jest jedynie w Wielki Piątek.
Czym jest post?
Kiedy członkowie Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich poszczą, dobrowolnie zachowują wstrzemięźliwość od jedzenia i picia przez pewien czas, aby zbliżyć się do Boga i prosić o Jego błogosławieństwo.
Czego uczy post?
Post dodaje lekkości naszemu ciału i duchowi. Kto pości, ten z większą lekkością oddaje się modlitwie i duchowej lekturze. Z kolegi głód, który odczuwamy w dniach postu, zmusza nas do myślenia o milionach osób na całym świecie, które nie są w stanie zaspokoić swego głodu.
Co się dzieje w czasie postu?
Głodówka także uwalnia hormon wzrostu, który zapobiega utracie masy mięśniowej oraz epinefrynę, która z kolei wzmaga przypływ energii i poprawia samopoczucie . W odróżnieniu od innych diet redukujących kalorie , badania pokazują , że metabolizm poprawia się podczas i po głodówce, chroniąc przed powrotnym tyciem.
Ile godzin pościć?
Post nie ma ustalonych ram czasowych – za każdym razem, gdy nie jesz – pościsz. Pościć możesz pomiędzy kolacją a śniadaniem następnego dnia, czyli około 12-14 godzin. W tym sensie post powinien być uważany za część codziennego życia.
Jak często można pościć?
Stosuj post, zgub zbędne kilogramy i osiągnij zdrowie”. Zaleca on 24-godzinne głodówki raz lub dwa razy w tygodniu. Nie musimy pościć od rana aż do następnego dnia – sami decydujemy, o jakiej porze dnia rozpocząć głodówkę.
Dlaczego pości się w środę?
Historycznie jest to związane z tym, że kiedy istniał już okres 6 tygodni Wielkiego Postu, to z postu wyłączano niedziele, ze względu na to, że były dniami świątecznymi.
Kogo nie obowiązuje post?
Kogo obowiązuje post wg kościoła rzymskokatolickiego? Post eucharystyczny obowiązuje wszystkich, którzy przystępują do komunii świętej. Wyjątki stanowią osoby chore i ich opiekunowie, ale też kapłani, którzy prowadzą mszę świętą po raz kolejny w danym dniu.
Co można jeść w poście?
Post ścisły obowiązuje w Kościele katolickim w Środę Popielcową i Wielki Piątek. To połączenie postu ilościowego z jakościowym. Polega więc na powstrzymaniu się od jedzenia mięsa (wyjątek stanowią ryby) i ograniczeniu ilościowym posiłków. Zakłada też jedzenie jednego posiłku do syta i dwóch mniejszych.
Czy nieprzestrzeganie postu jest grzechem?
Według obowiązujących przepisów tego dnia nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a zatem jeśli ktoś nie zachowa postu w Wigilię, nie ma grzechu. Jednak polscy biskupi zachęcają, aby ze względu na wyjątkowy charakter tego dnia w naszym kraju, nie rezygnować z tej pięknej tradycji.
Czy post jest obowiązkowy?
Post w Wigilię nie jest obowiązkowy – według przepisów prawa kanonicznego należy raczyć się daniami postnymi w Środę Popielcową (post ścisły), Wielki Piątek (post ścisły) i każdy piątek roku liturgicznego (post jakościowy). Warto wiedzieć, że każdy episkopat może ustalić normę dla swojego terenu.
Jakie są rodzaje postu?
W tradycyjnym katolicyzmie według Kodeksu Prawa Kanonicznego z 1917 roku wyróżnia następujące rodzaje postów: jakościowy, ilościowy i ścisły oraz post eucharystyczny.
Czy w każdy piątek jest post?
Wierni w Polsce, którzy ukończyli 14 rok życia, są w piątki zobowiązani do zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych (postu jakościowego) ze względu na pokutny charakter tego dnia – nie obowiązuje ona jedynie w piątki, w które wypada uroczystość (Kodeks Prawa Kanonicznego, kan.
Czy w buddyźmie jest post?
Post jest jednym z pięciu “filarów” islamu, zapisanym również w Koranie. Buddyści nie praktykują tak surowego czasu postu, jak np. muzułmanie. Natomiast w przygotowaniu do medytacji zalecana jest wstrzemięźliwość i mniejsze ilości jedzenia.
Ile jest dni postu?
W Kościele katolickim Wielki Post trwa 40 dni (bez wliczania niedziel), co w Biblii ma znaczenie symboliczne. Tyle dni Jezus Chrystus pościł na pustyni.
Jakie są rodzaje postu?
…
Jednak długim postom, które trwają kilka dni, a nawet tygodni, towarzyszy zazwyczaj dokładny monitoring w celu uniknięcia odwodnienia, niedożywienia białkowego oraz hipowitaminozy.
- Post przerywany. …
- Post 24-godzinny. …
- Post proteinowy. …
- Długi post.
Post – Wikipedia, wolna encyklopedia
- Article author: pl.wikipedia.org
- Reviews from users: 20480
Ratings
- Top rated: 4.6
- Lowest rated: 1
- Summary of article content: Articles about Post – Wikipedia, wolna encyklopedia Updating …
- Most searched keywords: Whether you are looking for Post – Wikipedia, wolna encyklopedia Updating
- Table of Contents:
Spis treści
Post w chrześcijaństwie[edytuj edytuj kod]
Praktyki postne w islamie[edytuj edytuj kod]
Post w judaizmie[edytuj edytuj kod]
Post w hinduizmie[edytuj edytuj kod]
Krytyka postu[edytuj edytuj kod]
Zobacz też[edytuj edytuj kod]
Przypisy[edytuj edytuj kod]
Bibliografia[edytuj edytuj kod]
Linki zewnętrzne[edytuj edytuj kod]
Menu nawigacyjne

Post – Wikipedia, wolna encyklopedia
- Article author: opoka.org.pl
- Reviews from users: 25801
Ratings
- Top rated: 3.3
- Lowest rated: 1
- Summary of article content: Articles about Post – Wikipedia, wolna encyklopedia Podobną rolę w atmosferze modlitwy i jałmużny post odgrywa u chrześcijan. Jest on przede wszystkim czynnikiem wzrostu duchowego w łasce Jezusa Chrystusa. Wiemy … …
- Most searched keywords: Whether you are looking for Post – Wikipedia, wolna encyklopedia Podobną rolę w atmosferze modlitwy i jałmużny post odgrywa u chrześcijan. Jest on przede wszystkim czynnikiem wzrostu duchowego w łasce Jezusa Chrystusa. Wiemy …
- Table of Contents:
Spis treści
Post w chrześcijaństwie[edytuj edytuj kod]
Praktyki postne w islamie[edytuj edytuj kod]
Post w judaizmie[edytuj edytuj kod]
Post w hinduizmie[edytuj edytuj kod]
Krytyka postu[edytuj edytuj kod]
Zobacz też[edytuj edytuj kod]
Przypisy[edytuj edytuj kod]
Bibliografia[edytuj edytuj kod]
Linki zewnętrzne[edytuj edytuj kod]
Menu nawigacyjne

Dlaczego chrześcijanie poszczą? – Ewangelia w Centrum (EWC)
- Article author: www.ewangeliawcentrum.pl
- Reviews from users: 15998
Ratings
- Top rated: 4.1
- Lowest rated: 1
- Summary of article content: Articles about Dlaczego chrześcijanie poszczą? – Ewangelia w Centrum (EWC) Oto ogólnie akceptowana przez stulecia definicja postu wśród chrześcijan. Post to powstrzymywanie się przez określony czas od czegoś, co samo w … …
- Most searched keywords: Whether you are looking for Dlaczego chrześcijanie poszczą? – Ewangelia w Centrum (EWC) Oto ogólnie akceptowana przez stulecia definicja postu wśród chrześcijan. Post to powstrzymywanie się przez określony czas od czegoś, co samo w … Post jest sposobem mówienia naszym brzuchem i naszym całym ciałem, jak bardzo potrzebujemy, chcemy i ufamy Jezusowi.
- Table of Contents:
Definicja postu
Sekret postu
Skutki Nowego Przymierza
Łaknąć Chrystusa
Wyrażając nasze potrzeby
Sposób uwielbienia
Dołącz do nas!
Dołącz do nas!

Banned Visitor
- Article author: www.gotquestions.org
- Reviews from users: 596
Ratings
- Top rated: 3.3
- Lowest rated: 1
- Summary of article content: Articles about Banned Visitor Post u chrześcijan: co mówi o nim Biblia? Kiedy, dlaczego i jak długo powinien pościć chrześcijanin? …
- Most searched keywords: Whether you are looking for Banned Visitor Post u chrześcijan: co mówi o nim Biblia? Kiedy, dlaczego i jak długo powinien pościć chrześcijanin?
- Table of Contents:

Chrześcijańskie znaczenie postu
- Article author: www.apchor.pl
- Reviews from users: 6167
Ratings
- Top rated: 3.2
- Lowest rated: 1
- Summary of article content: Articles about Chrześcijańskie znaczenie postu Celem chrześcijańskiego postu jest zdrowie duszy człowieka. Praktyka postu służy nie tylko dobrej kondycji fizycznej, … Czym jest post? …
- Most searched keywords: Whether you are looking for Chrześcijańskie znaczenie postu Celem chrześcijańskiego postu jest zdrowie duszy człowieka. Praktyka postu służy nie tylko dobrej kondycji fizycznej, … Czym jest post? Im bardziej człowiek doświadcza ogołocenia, tym…
- Table of Contents:

Post to otwarcie na Boga i drugiego człowieka | Miesięcznik Znak
- Article author: www.miesiecznik.znak.com.pl
- Reviews from users: 23590
Ratings
- Top rated: 4.8
- Lowest rated: 1
- Summary of article content: Articles about Post to otwarcie na Boga i drugiego człowieka | Miesięcznik Znak Rozumienie postu głównie jako umartwienia, ukarania siebie, rodzaju ekspiacji za grzechy trwa do dziś w niektórych nurtach chrześcijaństwa, … …
- Most searched keywords: Whether you are looking for Post to otwarcie na Boga i drugiego człowieka | Miesięcznik Znak Rozumienie postu głównie jako umartwienia, ukarania siebie, rodzaju ekspiacji za grzechy trwa do dziś w niektórych nurtach chrześcijaństwa, … Po co człowiekowi post? Post występuje w wielu kulturach świata i ma kilka podstawowych wymiarów. Po pierwsze jest jakby odcięciem się od sfery nieładu. Gdy przypomnimy sobie opowieść biblijną o stworzeniu człowieka, okazuje się, że w pierwotnym rajskim stanie nie było jedzenia, a także współżycia seksualnego, one pojawiły się już po grzechu pierworodnym…
- Table of Contents:

Co to jest post? Jak dobrze przeżyć Wielki Post?
- Article author: niniwa.pl
- Reviews from users: 26871
Ratings
- Top rated: 4.2
- Lowest rated: 1
- Summary of article content: Articles about Co to jest post? Jak dobrze przeżyć Wielki Post? Updating …
- Most searched keywords: Whether you are looking for Co to jest post? Jak dobrze przeżyć Wielki Post? Updating Co to jest post, po co i jak pościć? Jak dobrze przeżyć Wielki post? Dowiedz się tego wszystkiego i jeszcze więcej!
- Table of Contents:

Attention Required! | Cloudflare
- Article author: wylecz.to
- Reviews from users: 29176
Ratings
- Top rated: 4.9
- Lowest rated: 1
- Summary of article content: Articles about Attention Required! | Cloudflare Updating …
- Most searched keywords: Whether you are looking for Attention Required! | Cloudflare Updating
- Table of Contents:
You are unable to access wyleczto
Why have I been blocked
What can I do to resolve this

Post w Kościele katolickim. Czym jest post? Czy post jest obowiązkowy?
– Wiadomości
- Article author: wiadomosci.onet.pl
- Reviews from users: 12520
Ratings
- Top rated: 3.3
- Lowest rated: 1
- Summary of article content: Articles about
Post w Kościele katolickim. Czym jest post? Czy post jest obowiązkowy?– Wiadomości
Updating … - Most searched keywords: Whether you are looking for
Post w Kościele katolickim. Czym jest post? Czy post jest obowiązkowy?– Wiadomości
Updating Post ścisły w Kościele katolickim obowiązuje tylko w Środę Popielcową oraz w Wielki Piątek i jest to dobrowolne powstrzymanie się od spożywania pewnych ilości lub pewnych rodzajów pokarmów przez określony czas. Postem nazywa się również dobrowolnie podejmowane przez wiernych postanowienia odmawiania sobie określonych przyjemności. Pości się przede wszystkim z przyczyn religijnych – w tradycji kościelnej post jest formą pokuty za grzechy. - Table of Contents:
Post – post w Kościele katolickim – rodzaje postów – post w Wielki Piątek i Środę Popielcową
Post – nowe przepisy
Zobacz także
Post – posty w katolicyzmie przed Soborem Watykańskim II – obowiązkowy post w Wielki Piątek
Post w piątki nie obowiązuje
Obowiązkowe posty – Post w Środę Popielcową i post w Wielki Piątek
Post w Wigilię – czy jest obowiązkowy
Post to nie to samo co wstrzemięźliwość
Post albo pokuta
Najpopularniejsze

– Wiadomości
Do kiedy pościmy w Wielki Piątek i Sobotę, post ścisły – na czym polega?
- Article author: bezprawnik.pl
- Reviews from users: 37943
Ratings
- Top rated: 4.6
- Lowest rated: 1
- Summary of article content: Articles about Do kiedy pościmy w Wielki Piątek i Sobotę, post ścisły – na czym polega? Updating …
- Most searched keywords: Whether you are looking for Do kiedy pościmy w Wielki Piątek i Sobotę, post ścisły – na czym polega? Updating Do kiedy pościmy w Wielki Piątek? Czy pościmy w Wielką Sobotę? I na czym w ogóle polega post ścisły – prawnik wyjaśnia te zagadnienia.
- Table of Contents:
Czym jest post ścisły
Do kiedy pościmy w Wielki Piątek i Sobotę
Bez wykształcenia za to z lokalnymi układami Takich sędziów chce dla nas Kukiz’15
Przekop Nadziei PiSu Co nam da otwierany w sobotę kanał przez Mierzeję Wiślaną a co możemy na nim stracić
Ceny wody i ścieków nie rosną przez twardą postawę Wód Polskich ale to kiepska wiadomość
Rząd rozważa stworzenie ustawy nakazującej bankom podniesienie oprocentowania depozytów I ma w tym swój cel
Rząd chce wprowadzić limity na zatrudnienie obcokrajowców Akurat wtedy gdy polskie firmy potrzebują pracowników
Wiadomo już na jakich zasadach rząd chce zamrozić ceny energii Minister potwierdza doniesienia

Post w życiu Chrześcijanina – Nowe Życie
- Article author: nowezycie.waw.pl
- Reviews from users: 30789
Ratings
- Top rated: 4.8
- Lowest rated: 1
- Summary of article content: Articles about Post w życiu Chrześcijanina – Nowe Życie Chrześcijański post – czym jest? Czym jest post? Według Biblii, post jest powstrzymywaniem się od jedzenia, picia, snu lub współżycia … …
- Most searched keywords: Whether you are looking for Post w życiu Chrześcijanina – Nowe Życie Chrześcijański post – czym jest? Czym jest post? Według Biblii, post jest powstrzymywaniem się od jedzenia, picia, snu lub współżycia …
- Table of Contents:
Sens, rola i wartość postu w życiu chrześcijanina – Wielkanoc – Adonai.pl
- Article author: adonai.pl
- Reviews from users: 17313
Ratings
- Top rated: 3.2
- Lowest rated: 1
- Summary of article content: Articles about Sens, rola i wartość postu w życiu chrześcijanina – Wielkanoc – Adonai.pl Jezus patrzy przez chwilę w niebo, potem na przybyszów, po czym odpowiada im pytaniem retorycznym: “Czy goście weselni mogą pościć, gdy pan młody jest z nimi?” … …
- Most searched keywords: Whether you are looking for Sens, rola i wartość postu w życiu chrześcijanina – Wielkanoc – Adonai.pl Jezus patrzy przez chwilę w niebo, potem na przybyszów, po czym odpowiada im pytaniem retorycznym: “Czy goście weselni mogą pościć, gdy pan młody jest z nimi?” … WielkanocWielkanoc, Wielki Post
- Table of Contents:
Nowości
Najbardziej popularne

Post w życiu chrześcijanina. Zamiana pokarmu fizycznego na duchowy.
- Article author: czytajbiblie.com
- Reviews from users: 15003
Ratings
- Top rated: 4.5
- Lowest rated: 1
- Summary of article content: Articles about Post w życiu chrześcijanina. Zamiana pokarmu fizycznego na duchowy. Post jest postrzegany jako wyrzeczenie, coś trudnego i nieprzyjemnego. Można też myśleć o poście, jako o próbie przypodobania się Bogu poprzez cierpienie. …
- Most searched keywords: Whether you are looking for Post w życiu chrześcijanina. Zamiana pokarmu fizycznego na duchowy. Post jest postrzegany jako wyrzeczenie, coś trudnego i nieprzyjemnego. Można też myśleć o poście, jako o próbie przypodobania się Bogu poprzez cierpienie. Post jest postrzegany jako wyrzeczenie, coś trudnego i nieprzyjemnego. Jednak ten dzień, może być znacznie bardziej przyjemny.
- Table of Contents:
Post który podoba się Bogu
Jak należy pościć

Post w zyciu czlowieka / Parafia ÅwiÄtego MikoÅaja w Radomiu
- Article author: radom.cerkiew.pl
- Reviews from users: 5257
Ratings
- Top rated: 4.5
- Lowest rated: 1
- Summary of article content: Articles about Post w zyciu czlowieka / Parafia ÅwiÄtego MikoÅaja w Radomiu Celem postu jest więc próba ponownego odnalezienia drogi, której każdy chrześcijanin podjął się wraz z chrztem. Post ma niejako przebudzić człowieka z … …
- Most searched keywords: Whether you are looking for Post w zyciu czlowieka / Parafia ÅwiÄtego MikoÅaja w Radomiu Celem postu jest więc próba ponownego odnalezienia drogi, której każdy chrześcijanin podjął się wraz z chrztem. Post ma niejako przebudzić człowieka z … Post w zyciu czlowiekaPost w zyciu czlowiekaParafia ÅwiÄtego MikoÅaja w RadomiuParafia ÅwiÄtego MikoÅaja w Radomiu
- Table of Contents:

See more articles in the same category here: https://toplist.guardianseattle.com/blog.
Post – Wikipedia, wolna encyklopedia
Poszczący asceci, terakotowy panel ścienny z Kaszmiru, V wiek, Muzeum Linden w Stuttgarcie
Post – dobrowolne całkowite powstrzymanie się od jedzenia lub od spożywania pewnych rodzajów pokarmów (np. mięsa) przez określony czas. Pości się przede wszystkim z przyczyn religijnych.
Postrzegając osobę człowieka jako jedność ciała i duszy, Kościół prawosławny nalega na to, iż ciało musi być kształtowane i utrzymywane w dyscyplinie tak samo jak dusza. Stąd prawosławny kalendarz liturgiczny poprzetykany jest dłuższymi lub krótszymi okresami postu, występującymi zwłaszcza przed dużymi świętami.
W ciągu roku liturgicznego pojawiają cztery główne okresy długiego postu:
Oprócz tych czterech głównych okresów dniami postnymi są wszystkie środy (na pamiątkę zdradzenia Chrystusa przez Judasza) i piątki (dzień męki i śmierci Chrystusa na Krzyżu), a w niektórych monasterach również poniedziałki, z wyjątkiem okresu pomiędzy Bożym Narodzeniem a Epifanią, tygodni: Paschalnego i po święcie Pięćdziesiątnicy.
Dniami postu są również święta Podwyższenia Krzyża Świętego – 14 września (27.09 według kalendarza gregoriańskiego), Ścięcia głowy św. Jana Chrzciciela – 29 sierpnia (11.09) oraz wigilia Epifanii – 5 stycznia (18.01.) Wszystkie posty jednodniowe są postami ścisłymi, z wyjątkiem:
[1] Praktyki postne w katolicyzmie [ edytuj | edytuj kod ]Post według Prawa Kanonicznego z 1917 roku [ edytuj | edytuj kod ]
W tradycyjnym katolicyzmie według Kodeksu Prawa Kanonicznego z 1917 roku wyróżnia następujące rodzaje postów[2][3][4]: jakościowy, ilościowy i ścisły oraz post eucharystyczny.
Post jakościowy – polegający na powstrzymywaniu się od spożywania mięsa i wywaru z mięsa. Natomiast nie zabrania się spożywania jaj, nabiału, przypraw i tłuszczów zwierzęcych. „Can. 1250. Abstinentiae lex vetat carne iureque ex carne vesci, non autem ovis, lacticiniis et quibuslibet condimentis etiam ex adipe animalium.” Obowiązuje we wszystkie piątki. „Can. 1252. § 1. Lex solius abstinentiae servanda est singulis sextis feriis.”
Post ilościowy – polegający na ograniczeniu posiłków do jednego do syta dziennie. Natomiast nie zabrania się skromnych posiłków: porannego i wieczornego. Nie jest zabronione spożywania mięsa i ryb. Można łączyć posiłek południowy z wieczornym. „Can. 1251. § 1. Lex ieiunii praescribit ut nonnisi unica per diem comestio fiat; sed non vetat aliquid cibi mane et vespere sumere, servata tamen circa ciborum quantitatem et qualitatem probata locorum consuetudine.” Obowiązuje we wszystkie poniedziałki, wtorki, środy i czwartki Wielkiego Postu (z wyjątkiem środy popielcowej i suchodniowej, kiedy obowiązuje post ścisły). „Can. 1251. § 3. Lex solius ieiunii servanda est reliquis omnibus Quadragesimae diebus.”
Post eucharystyczny[5] – polegający na niespożywaniu żadnych posiłków od północy do czasu przyjęcia Najświętszej Eucharystii. „Can. 858. § 1. Qui a media nocte ieiunium naturale non servaverit, nequit ad sanctissimam Eucharistiam admitti, nisi mortis urgeat periculum, aut necessitas impediendi irreverentiam in sacramentum.”
Post według Prawa Kanonicznego z 1983 roku [ edytuj | edytuj kod ]
Obecnie według Kodeksu Prawa Kanonicznego z 1983 roku nie ma wyraźnego podziału na post jakościowy i post ilościowy.
W praktyce wyróżnia się trzy główne rodzaje postów:
Post ścisły – obowiązuje w Kościele łacińskim (rzymskim), także w Polsce, w Środę Popielcową oraz w Wielki Piątek. Polega na powstrzymaniu się od spożywania mięsa i pokarmów mięsnych oraz ograniczeniu posiłków. Post polegający na powstrzymywaniu się od spożywania mięsa i pokarmów mięsnych oraz ograniczeniu posiłków obowiązuje wszystkich od 18. roku życia do rozpoczęcia 60. roku życia (1 posiłek do syta w ciągu dnia); wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych w Środę Popielcową i w Wielki Piątek obowiązuje od 14. roku życia do końca życia. Konferencje Episkopatu i ordynariusze mają prawo przez własne zarządzenia określać szczegóły zachowania postu. W Polsce post oznacza spożycie w ciągu dnia wyłącznie jednego posiłku do syta i dwóch lekkich. Zasady postu w Polsce określa Kodeks prawa kanonicznego:
„Prawem o wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukończyły czternasty rok życia, prawem zaś o poście są związane wszystkie osoby pełnoletnie, aż do rozpoczęcia sześćdziesiątego roku życia. Duszpasterze oraz rodzice winni zatroszczyć się o to, ażeby również ci, którzy z racji młodszego wieku nie związani jeszcze prawem postu i wstrzemięźliwości, byli wprowadzeni w autentyczny duch pokuty” (kan. 1252).
– obowiązuje w Kościele łacińskim (rzymskim), także w Polsce, w Środę Popielcową oraz w Wielki Piątek. Polega na powstrzymaniu się od spożywania mięsa i pokarmów mięsnych oraz ograniczeniu posiłków. Post polegający na powstrzymywaniu się od spożywania mięsa i pokarmów mięsnych oraz ograniczeniu posiłków obowiązuje wszystkich od 18. roku życia do rozpoczęcia 60. roku życia (1 posiłek do syta w ciągu dnia); wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych w Środę Popielcową i w Wielki Piątek obowiązuje od 14. roku życia do końca życia. Konferencje Episkopatu i ordynariusze mają prawo przez własne zarządzenia określać szczegóły zachowania postu. W Polsce post oznacza spożycie w ciągu dnia wyłącznie jednego posiłku do syta i dwóch lekkich. Zasady postu w Polsce określa Kodeks prawa kanonicznego: „Prawem o wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukończyły czternasty rok życia, prawem zaś o poście są związane wszystkie osoby pełnoletnie, aż do rozpoczęcia sześćdziesiątego roku życia. Duszpasterze oraz rodzice winni zatroszczyć się o to, ażeby również ci, którzy z racji młodszego wieku nie związani jeszcze prawem postu i wstrzemięźliwości, byli wprowadzeni w autentyczny duch pokuty” (kan. 1252). Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych – obowiązująca m.in. w Polsce, polega na powstrzymaniu się od spożycia mięsa i pokarmów mięsnych we wszystkie piątki całego roku (z wyjątkiem uroczystości, czyli dni liturgicznych najwyższej rangi), a także w Środę Popielcową i Wielki Piątek (osoby pełnoletnie do rozpoczęcia 60. roku życia obowiązuje w Środę Popielcową i Wielki Piątek post ścisły) dla wszystkich od 14. roku życia do końca życia. W Liście Episkopatu Polski na temat przykazań kościelnych z 2003 r. polscy biskupi piszą także[6]: „Zachęcamy też, zgodnie z postanowieniem II Polskiego Synodu Plenarnego, do zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w Wigilię Bożego Narodzenia, ze względu na wyjątkowy charakter tego dnia w Polsce.” Z przestrzegania wstrzemięźliwości (na mocy dyspensy Prymasa Polski) zwolnione są osoby stołujące się w zakładach zbiorowego żywienia, w których nie są przestrzegane kościelne przepisy postne i ci, którzy nie mają możliwości czynienia wyboru potraw, a muszą spożywać to, co jest dostępne. Dyspensa ta nie dotyczy Wielkiego Piątku i Środy Popielcowej oraz Wigilii Bożego Narodzenia[7]. Wierni korzystający z tej dyspensy winni zastępczo pomodlić się w intencjach Ojca Świętego i złożyć ofiarę do skarbonki „Jałmużna postna” lub spełnić inny uczynek miłosierdzia. W szczególnych przypadkach, ze słusznych powodów, dyspensy od zachowania wstrzemięźliwości może udzielić proboszcz własny bądź miejsca poszczególnym wiernym, rodzinom lub grupom wiernych, nakładając wówczas formę zadośćuczynienia do wypełnienia przez wiernych, np. jałmużnę albo modlitwę w intencjach Kościoła.
Osoby podróżujące statkiem nie podlegają obowiązkowi wstrzemięźliwości i postu, o którym mowa w kan1251[8].
Post Eucharystyczny[5] – powstrzymanie się od spożycia pokarmów i picia (z wyjątkiem tylko wody i lekarstwa) na godzinę przed przyjęciem Komunii Świętej. Obowiązuje wszystkich przystępujących do Komunii Świętej, z wyjątkiem chorych i ich opiekunów oraz kapłanów, którzy celebrują lub koncelebrują Mszę po raz kolejny w danym dniu. Post Eucharystyczny jest nakazany, o czym mówią następujące przepisy prawa kanonicznego:
„Przystępujący do Najświętszej Eucharystii powinien przynajmniej na godzinę przed przyjęciem Komunii świętej powstrzymać się od jakiegokolwiek pokarmu i napoju, z wyjątkiem tylko wody i lekarstwa” (Kan. 919 § 1).” „Kapłan, który tego samego dnia sprawuje dwa lub trzy razy Najświętszą Eucharystię, może przed drugim lub trzecim sprawowaniem coś spożyć, chociażby nie zachodziła przerwa jednej godziny.” (Kan. 919 § 2).” „Osoby w podeszłym wieku lub złożone jakąś chorobą, jak również ci, którzy się nimi opiekują, mogą przyjąć Najświętszą Eucharystię, chociażby coś spożyli w ciągu godziny poprzedzającej” (Kan. 919 § 3).”
Postem nazywa się również dobrowolnie podejmowane przez wiernych postanowienia odmawiania sobie określonych przyjemności czy też pewnych rodzajów jedzenia, albo ograniczania jego ilości.
Według oficjalnej wykładni IV przykazania kościelnego, w przypadku uzasadnionej niemożliwości zachowania postu w piątek chrześcijanin może podjąć inne formy pokuty[9].
Po wprowadzeniu nowego Kodeksu nastąpiło złagodzenie wymogów dotyczących postów. Nie ma w nowym Prawie nakazu postu w Wigilię Bożego Narodzenia[10], ale dekret Prymasa Polski[11] zaleca zachowanie postu w ten dzień. Również zniesiony jest post w wigilię Zielonych Świąt i wigilię Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (14 sierpnia) oraz w wigilię święta Wszystkich Świętych. Post w Suche Dni został zniesiony. Według nowego Prawa Kanonicznego niezachowanie postu w Wigilię Bożego Narodzenia nie jest grzechem i nie łamie żadnego z przykazań[10].
Praktyka postu, rozumiana jako wstrzymywanie się na pewien czas od określonych potraw lub napoju, jest raczej wtórna wobec biblijnego rozumienia tego pojęcia. Pan Bóg stwierdza: „Lecz to jest post, w którym mam upodobanie: że się rozwiązuje bezprawne więzy, że się zrywa powrozy jarzma, wypuszcza na wolność uciśnionych i łamie wszelkie jarzmo, że podzielisz twój chleb z głodnym i biednych bezdomnych przyjmiesz do domu, gdy zobaczysz nagiego, przyodziejesz go, a od swojego współbrata nie obrócisz się” (Księga Izajasza, r. 58., ww. 6 i 7). Post w Kościele ewangelickim ma zatem przede wszystkim postać etycznej postawy wobec drugiego człowieka. Właśnie czas pasyjny, poprzez skupienie, modlitwę i koncentrację na Słowie Bożym, ma umożliwić wierzącym weryfikację postaw, naprawę wyrządzonych innym szkód, wejrzenie w siebie, podjęcie zobowiązania życia na co dzień według wskazań Biblii. W niektórych regionach kraju (co wynika z tradycji historycznych bądź rodzinnych) praktykuje się post również jako pewną wstrzemięźliwość wobec napoju i jedzenia. Wśród młodego pokolenia coraz częściej upowszechnia się zwyczaj rezygnowania w czasie pasyjnym nie tylko z rozrywki, o czym była mowa wcześniej, lecz także na przykład z używek – kawy, herbaty, oglądania telewizji, jedzenia słodyczy itp. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze często trafiają do tzw. skarbonek diakonii, wystawianych w parafiach, z których dochód jest przeznaczany przez Kościół na cele charytatywne, m.in. na prowadzenie domów opieki, a zatem w duchu cytowanego wyżej Słowa Bożego.
W środowiskach ewangelikalnych post rozumie się głównie jako proste powstrzymanie się od jedzenia czegokolwiek na co najmniej jeden dzień, a czasem i na więcej. Zwykle zaczyna się go wieczorem i kończy wieczorem. Czasem w czasie jego trwania poszczący decyduje się również na powstrzymanie się od przyjmowania napojów, a czasami, szczególnie gdy post trwa więcej niż jeden dzień, dopuszcza picie wody. Czas trwania i forma zależne są wyłącznie od samego poszczącego. W środowiskach tych post nie ma nic wspólnego z jakąkolwiek tradycją czy liturgią, a jest raczej sposobem modlitwy. Poprzez post wyrażana jest głównie zupełna zależność od Boga. Post praktykowany jest zgodnie z Pismem Świętym, równolegle z intensywną modlitwą w jakiejś intencji (II Księga Kronik 20:3; Księga Ezdrasza 8:21; II Księga Samuela 12:22), pokutą (Księga Jonasza 3:5) oraz w związku z rozpoczęciem służby dla Boga (Ewangelia Mateusza 4:2; Dzieje Apostolskie 13:2). Integralnymi elementami postu jest powstrzymywanie się od świeckich rozmów, oglądania telewizji, załatwiania własnych interesów (Księga Izajasza, r. 58) oraz seksu małżeńskiego (I List do Koryntian 7:5; patrz werset w przekładzie Biblii Gdańskiej). Praktyka ta nie należy do sfery dobrych uczynków, ale do sfery pobożności związanej z życiem modlitewnym i w swej wewnętrznej naturze jest podobna do praktyki oddawania dziesięciny na służbę Pańską, czy święceniem Dnia Pańskiego – chrześcijańskiego szabatu, gdyż wierzący w przypadku każdej z nich kieruje się podobną zasadą – rezygnacją z tego, co własne, co tu i teraz i słusznie mu się należy, ze względu na dobro duchowe, które nie jest fizycznie widoczne. W większości środowisk ewangelikalnych praktyki te nie są wymagane, gdyż nie wymaga ich literalnie Nowy Testament, natomiast zbory są o nich nauczane.
Praktyki postne w mariawityzmie [ edytuj | edytuj kod ]
Post we wspólnotach mariawickich opiera się głównie na nauce Kościoła katolickiego z początku XX wieku oraz na liście pasterskim arcybiskupa Jana Marii Michała Kowalskiego z dnia 5 marca 1933 roku. Autor listu postawił granice fałszywej religijności i obłudnej pobożności. Arcybiskup podkreślił, że post ludzi jest miły Bogu, ale nie może to być post formalny, polegający wyłącznie na wstrzymaniu się od jedzenia mięsa lub tłuszczów zwierzęcych. Nie zabraniając wiernym praktykowania postu na dotychczasowych zasadach, czyli wykluczeniu lub ograniczeniu spożycia mięsa, arcybiskup Kowalski mocno podkreślił konieczność materialnego udokumentowania przed Bogiem faktu poszczenia. Wierzący ma pościć nie na pokaz, ale w cichości ducha. Arcybiskup w tym liście wykazał, że spożywanie potraw uznanych za postne (na przykład ryb) nie wypełnia jeszcze wymogów postu. Delektowanie się przez ludzi zamożnych w dniach postnych luksusowym jedzeniem postnym (wyszukane ryby, kawior, owoce morza i im podobne) jest faktycznie obejściem postu. Nie ma bowiem w tym zastąpieniu potraw mięsnych artykułami luksusowymi elementu wyrzeczenia i ograniczenia, co stanowi o istocie umartwienia. Jest dla odmiany obłudą, która potępia zjedzenie przez ubogiego w dniu postu przypadkowo otrzymanego mięsa, a dozwala bogatemu delektować się wyszukanymi potrawami rybnymi lub jarskimi. Według mariawitów rzeczywisty post to powstrzymanie się od zbytków w pokarmach i napojach (jakości i ilości), zaspokojenie podstawowych funkcji organizmu pokarmem prostym, a wszelkie oszczędzone w ten sposób środki pieniężne winny być ofiarowane biednym lub instytucjom charytatywnym.
Kościół Starokatolicki Mariawitów zaleca swoim wyznawcom praktykowanie postu w środy i piątki, zwłaszcza w okresie wielkiego postu i adwentu. Wierni powinni wstrzymywać się od spożywania pokarmów trzy godziny przed przyjęciem Komunii Świętej. Duchownych obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych w wigilię świąt Maryjnych.
Wyznania niewymagające postu [ edytuj | edytuj kod ]
Osobny artykuł: Saum.
Dla muzułmanów główny post trwa miesiąc (księżycowy) podczas Ramadanu i polega na powstrzymywaniu się od pokarmów i płynów od wschodu do zachodu słońca[13].
Celem postu jest oczyszczenie ciała na przyjęcie ducha pobożności i sprawiedliwości. To czas obrachunku i refleksji[potrzebny przypis].
Post w judaizmie [ edytuj | edytuj kod ]
Post w judaizmie (hebr. taanit, com) można podzielić na posty dotyczące wszystkich wyznawców oraz posty indywidualne.
Posty dotyczące wszystkich wyznawców obowiązują podczas świąt Jom Kipur, w przeddzień świąt Pesach oraz Purim oraz podczas rocznic tragicznych wydarzeń, tj. Tisza be-Aw czy com Gedali. Post w Jom Kipur oraz Tisza be-Aw trwa 24 godziny, od zachodu słońca do zachodu w dniu następnym. Przed Purim oraz Pesach pości się od wschodu do zachodu słońca.
Podczas szabatu nie powinno się pościć, a w pewnych grupach post tego dnia jest surowo zabroniony. Jeżeli jednak post wypada w piątek wieczorem bądź w sobotę to przesuwa się go na niedzielę. Wyjątek stanowi jedynie post przed świętem Purim, kiedy przesuwa się go na czwartek poprzedzający święto oraz Jom Kipur, kiedy jest on przestrzegany, nawet jeżeli wypadnie w szabat.
Posty indywidualne obchodzone są głównie w gronie rodzinnym. Przestrzegać powinny ich dzieci w rocznicę śmierci rodziców oraz młoda para podczas własnego ślubu.
Post w hinduizmie [ edytuj | edytuj kod ]
Tradycja nakazuje zachować post w ekadaśi, jedenasty dzień miesiąca księżycowego.
Krytyka postu [ edytuj | edytuj kod ]
Krytycznie na temat postu wypowiadali się: Erazm z Rotterdamu, Jan Kalwin i Tallemant des Réaux. Chrześcijańscy humaniści i protestanci uznawali go za obraz wiary powierzchownej i dwulicowej[14].
Zobacz też [ edytuj | edytuj kod ]
Codex Iuris canonici auctoritate Joannis Pauli PP. II promulgatus, Kodeks prawa kanonicznego. Przekład polski zatwierdzony przez Konferencję Episkopatu . tekst dwujęzyczny, Edward Sztafrowski (tłumaczenie) i komisja naukowa pod redakcją Kazimierza Dynarskiego. Poznań: Pallottinum, 1984.
Glossary s. 753. W: Encyclopedia of Islam and the Muslim World. Richard C. Martin (red.). T. 2 (M-Z). Nowy Jork: Macmillan, 2004.
Dlaczego chrześcijanie poszczą? – Ewangelia w Centrum (EWC)
Subskrybuj Apple Spotify Google YouTube
Transkrypcja audio
Post to powstrzymywanie się od jedzenia przez określony czas. Sama ta czynność nie jest przypisana tylko chrześcijaństwu, ani nie jest tylko związana z duchowością; może być to po prostu czynność fizyczna. Pastorze, cały czas dostajemy pytania dotyczące chrześcijańskiego postu. Czym on jest, i dlaczego to robimy? W jaki sposób podjąłbyś ten temat i przedstawił chrześcijański post?
Definicja postu
Po pierwsze, zdefiniujmy czym jest post. Oto ogólnie akceptowana przez stulecia definicja postu wśród chrześcijan. Post to powstrzymywanie się przez określony czas od czegoś, co samo w sobie jest dobre, jak jedzenie, w celu zintensyfikowania wyrażenia naszej potrzeby czegoś większego – a mianowicie, Boga i Jego działania w naszym życiu.
Jezus nalegał, żeby nasz post nie odbywał się przez wzgląd na imponowanie innym ludziom.
Tak zdefiniowany post nie jest wyraźnie nakazany chrześcijanom w Biblii. Post nie zajmuje takiego samego miejsca w chrześcijaństwie, jakie zajmuje, na przykład, w Islamie. Post, którego przestrzegają muzułmanie podczas miesiąca Ramadan w Islamie jest wymagany od każdego prawdziwego Muzułmanina. Nie możesz tak naprawdę twierdzić, że jesteś Muzułmaninem jeżeli mówisz: “nie będę obchodził Ramadanu”.
Post nie zajmuje tego rodzaju miejsca w chrześcijaństwie. Chociaż w Nowym Testamencie nie ma przykazania, aby pościć, niemniej jednak pojawiają się wskazówki, że post był normalną praktyką i że Jezus oczekiwał, że poszczenie będzie miało miejsce wśród Jego wyznawców.
Sekret postu
Na przykład, w Mateusza 6:16-18, Jezus mówi:
“W czasie postu nie przybierajcie ponurej miny, jak to czynią obłudnicy. Wykrzywiają oni swoje twarze, aby ludziom pokazać, że poszczą. Zapewniam was, odbierają swą całą zapłatę. Ale ty, gdy pościsz, namaść swoją głowę i umyj twarz. To nie ludzie mają widzieć, że pościsz, lecz twój Ojciec, który jest w ukryciu, a twój Ojciec, który widzi również to, co ukryte, odpłaci tobie”.
Kilka rzeczy odznacza się w tym fragmencie. Jedną z nich jest to, że Jezus mówi: „W czasie postu…” – a nie „Jeśli pościcie…”. O tym właśnie mówię – wygląda na to, iż On oczekuje, że Jego wyznawcy będą pościć.
Jeszcze bardziej jasne w tym fragmencie jest to, że Jezus nalegał, aby nasz post nie miał na celu zaimponowania innym ludziom. On mówi, że tak naprawdę powinniśmy starać się, jak to tylko możliwe, aby inni ludzie nie widzieli, że pościmy: umyć twarz, wyczesać włosy.
To sprawi, że chrześcijański post będzie radykalnie skupiony na tym, co Boże. W tym sensie post jest wielkim testem i potwierdzeniem tego, że Bóg jest dla nas realny. Ponieważ często Bóg będzie jedyną osobą, która wie, że pościsz. Dyscyplina nie może nikomu zaimponować. Jedyne co może, to sprawdzić, czy ty i Bóg macie tutaj ze sobą interakcję.
Skutki Nowego Przymierza
Inny ważny fragment dotyczący znaczenia chrześcijańskiego postu to Mateusza 9:14-17. Jezus porównuje ten stary, przedchrześcijański post do starych bukłaków. A post, którego będą przestrzegać Jego uczniowie – do nowego wina, które nie będzie pasować do tych starych bukłaków. One pękną. Innymi słowy, jest coś nowego w chrześcijańskim poście, coś co odróżnia je od Starotestamentowego postu. To nie jest to samo. Oto co powiedział Jezus:
“Wtedy podeszli do Niego [Jezusa] uczniowie Jana i zapytali: Dlaczego my i faryzeusze tak często pościmy, a Twoi uczniowie — nie? Jezus im odpowiedział: Czy goście weselni mogą się smucić, dopóki jest z nimi pan młody? Przyjdzie jednak czas, gdy Pan młody zostanie im zabrany — i wtedy będą pościć. Nikt nie naszywa na stary płaszcz łaty z płótna, które się jeszcze nie zbiegło w praniu. Takie płótno ściągnęłoby obrzeża dziury i rozdarcie stałoby się większe. Nikt też nie wlewa młodego wina w stare bukłaki, jeśli nie chce, by mu one pękły, wino wyciekło i same bukłaki uległy zniszczeniu. Młode wino wlewa się do nowych bukłaków. W ten sposób chroni się jedno i drugie”.
Jezus mówi, że Jego uczniowie nie poszczą podczas gdy On jest z nimi. On jest tym Panem młodym, który jest z nimi. Nie pościmy, kiedy obecny jest Pan młody. Kiedy zostanie im zabrany – to On mówi – wtedy uczniowie będą pościć. Co też się stało, ponieważ powrócił do nieba.
Łaknąć Chrystusa
Wydaje się to wskazywać na to, że chrześcijański post jest sposobem wyrażania naszej tęsknoty za powrotem Pana młodego, naszego Króla Jezusa Chrystusa. To jest ten związek pomiędzy postem a drugim przyjściem Chrystusa.
Jedno ze znaczeń chrześcijańskiego postu to, że wyrażamy nasz głód powrotu Pana Jezusa i objęcia przez Niego władzy na tym świecie. To co wyróżnia chrześcijański post, jako wyjątkowy – nowe wino, nie pasujące do starych bukłaków – to to, że Chrystus już przyszedł. Pan młody, Król, już się pojawił. Widzieliśmy Go i poznaliśmy Go. Kochamy go, ponieważ zasmakowaliśmy Jego obecności. Już zasmakowaliśmy panowania Jezusa.
Więc chrześcijański post to nie jest jedynie pokładanie nadziei, tęsknota, głód, pragnienie czegoś w przyszłości. Jest on oparty o “już” – coś co nadeszło, stało się. Król już przyszedł. On już umarł za nasze grzechy. On już zmartwychwstał. On już wstąpił do nieba.
Mamy już zaliczkę Jego obecności i Jego Ducha w naszych sercach, ale pragniemy i jesteśmy głodni dopełnienia dnia Jego powrotu, Jego przyjścia i panowania.
Więc chrześcijański post jest wyjątkowy pośród wszystkich postów na świecie. Jest wyjątkowy w tym, że wyraża więcej niż tęsknotę za Jezusem lub głód obecności Chrystusa. Jest to głód, który jest zakorzeniony – który opiera się na rzeczywistości Chrystusa – już obecnej, doświadczonej w historii i w naszych sercach.
Wyrażając nasze potrzeby
Pozwól, że podam jeszcze jeden fragment, który wyjaśnia, czym jest post dla chrześcijan. W Dziejach Apostolskich 13:1-3 mamy piękną ilustrację tego, jak post stał się Bożym narzędziem kształtującym służbę, która zmienia świat. Oto co on mówi:
“W Antiochii, w tamtejszym kościele, prorokami i nauczycielami byli: Barnaba, Symeon, noszący przydomek Niger, Lucjusz Cyrenejczyk, Manaen, który wychowywał się z tetrarchą Herodem, oraz Saul. W czasie gdy prowadzili publiczne nabożeństwo i pościli, Duch Święty powiedział: Oddzielcie mi Barnabę i Saula do tego dzieła, do którego ich powołałem. Wtedy, po zakończeniu postu i modlitwy, włożyli na nich ręce i ich wyprawili”.
Więc wygląda na to, że liderzy kościoła pościli, w celu wyrażenia Bogu swoim własnymi ciałami ich potrzeby, tęsknoty i pragnienia Bożego kierownictwa w kwestii dokonania misyjnego przełomu. I Bóg dał odpowiedź, która całkowicie zmieniła świat, – naprawdę – ponieważ misja Barnaby i Saula (lub Pawła) była jednym z najważniejszych misyjnych przedsięwzięć w historii świata. Ponieważ Rozwój ewangelii wdarł się do zachodniego Imperium Rzymskiego i nic na świecie nie było takie, jak przedtem – przed tym przełomem.
Sposób uwielbienia
Pozwól, że podsumuję sedno chrześcijańskiego postu i dlaczego my chrześcijanie to robimy. Można powiedzieć, że post jest spragnionym sługą wiary. Post nie zastępuje wiary w Jezusa. On jest sługą wiary w Jezusa.
Post jest sposobem mówienia naszym brzuchem i naszym całym ciałem, jak bardzo potrzebujemy i chcemy i ufamy Jezusowi. Jest to sposób mówienia, że nie będziemy zniewoleni przez jedzenie, jako źródło naszego zadowolenia. Używamy zaniechania jedzenia od czasu do czasu, aby wyrazić, że Jezus jest lepszy niż jedzenie. Jezus jest bardziej niezbędny niż jedzenie.
Post jest sposobem mówienia naszym brzuchem i naszym całym ciałem, jak bardzo potrzebujemy, chcemy i ufamy Jezusowi.
Jedzenie jest dobre. Nie ma co do tego wątpliwości. Nie jesteśmy ascetami w tym, że zaprzeczamy dobroci Bożego stworzenia. Jedzenie jest dobre. To Boży dar, a my chwalimy nim Boga na dwa sposoby, a nie tylko jeden. My ucztujemy z wdzięcznością za Bożą dobroć, i my zrzekamy się jedzenia z powodu głodu samego Boga.
Kiedy ucztujemy, to radośnie kosztujemy symbolu naszego niebiańskiego jedzenia: Chleb Życia, samego Jezusa. A kiedy pościmy, to mówimy: „Kocham rzeczywistość bardziej niż kocham symbol”. Zarówno ucztowanie, jak i post, są dla chrześcijanina aktem uwielbienia. Obydwa wywyższają Chrystusa. Oczywiście obydwa mają swoje własne niebezpieczeństwa. Niebezpieczeństwem ucztowania jest to, że zakochamy się w tym darze, a niebezpieczeństwem postu jest to, że umniejszymy dar i będziemy chwalić się naszą siłą woli, naszą dyscypliną.
W najlepszym przypadku, chrześcijański post nie jest umniejszaniem dobrego daru jedzenia. Jest to po prostu szczery, odczuwany przez ciało wykrzyknik na końcu zdania „Kocham cię, Boże. Potrzebuję cię bardziej niż potrzebuję jedzenia – bardziej niż potrzebuję życia”.
Wykorzystano za zgodą DesiringGod.
Post u chrześcijan: co Biblia mówi na temat postu?
Pytanie
Odpowiedź
Pismo Święte nie nakazuje chrześcijanom pościć. Post nie jest czymś, czego żąda Bóg, lub czego od nas wymaga. Jednocześnie Biblia ukazuje post jako coś dobrego, z czego są dla nas korzyści, i czego się on nas spodziewa. Dzieje Apostolskie mówią o tym, że wierzący pościli przed podjęciem ważnych decyzji (Dzieje Apostolskie 13:4; 14:23). Post i modlitwa często idą w parze (Ewangelia wg św. Łukasza 2:37; 5:33). Zbyt często koncentrujemy się na tym, by nie jeść w trakcie postu. Powinniśmy przestać patrzeć na rzeczy, które w tym świecie przyciągają naszą uwagę, i zwrócić swoją uwagę na Boga. Post jest próbą pokazania Bogu, i sobie samemu, że traktujemy swoją relację z Nim serio. Post pomaga nam uzyskać nową perspektywę i odnowić więzi z Bogiem.Choć post w Piśmie Świętym jest prawie zawsze postem, w którym się nie je, istnieją też inne rodzaje postu. Wyrzeczenie się czegokolwiek, co przeszkadza w większym skupieniu się na Bogu, jest pewnego rodzaju postem (1 List św. Pawła do Koryntian 7:1-5). Post powinien być ograniczony w czasie, zwłaszcza wtedy, kiedy dotyczy on wstrzymania się od jedzenia. Zbyt długi okres bez jedzenia jest szkodliwy dla zdrowia. Post nie ma na celu ukarania naszego ciała, ale ma pomóc skupić się na Bogu. Nie powinien on też być pewnego rodzaju dietą. Nie pość dlatego, by schudnąć, ale raczej staraj się o głębszą relację z Bogiem. Owszem, każdy może pościć. Niektórzy mogą nie być w stanie nie jeść (na przykład chorzy na cukrzycę), ale każdy może na pewien czas przestać coś robić, by skupić się na Bogu.Poprzez oderwanie naszych oczu od tego, co dzieje się na tym świecie, możemy lepiej skupić się na Chrystusie. Post nie jest sposobem, by uzyskać od Boga to, czego chcemy. Post ma zmieniać nas, nie Boga. Nie jest on sposobem na to, by grać przed innymi bardziej duchowych, niż oni. Post ma być czasem pełnym pokory i radosnej postawy. Ewangelia wg św. Mateusza 6:16-18 mówi: „Kiedy pościcie, nie bądźcie posępni jak obłudnicy. Przybierają oni wygląd ponury, aby pokazać ludziom, że poszczą. Zaprawdę, powiadam wam: już odebrali swoją nagrodę. Ty zaś, gdy pościsz, namaść sobie głowę i umyj twarz, aby nie ludziom pokazać, że pościsz, ale Ojcu twemu, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie.”
So you have finished reading the czym jest post dla chrześcijanina topic article, if you find this article useful, please share it. Thank you very much. See more: Post co to, Rodzaje postu, Prawdziwy post Biblia, Post cytaty, Ofiarowanie postu w intencji, Co daje post, Post chrześcijański kiedy, Co to jest post internetowy